Do klání se letos přihlásilo na jednasedmdesát hráčů z celé republiky, z nichž nejmladšímu je teprve deset let.

„Hráči si vylosují písmenka a z nich pak skládají do sebe vzájemně zapadající slova. Každé písmeno má bodovou hodnotu a vítězem se stane ten, kdo uhraje nejvíce,“ vysvětlila princip turnaje rozhodčí Dana Kučová. Slovní hra scrabble podle ní vyžaduje hlavně tvořivost a logické myšlení.

„Člověk ani nemusí mít velkou slovní zásobu, hodně úspěšné jsou ve hře třeba děti. Jde o to, jak kdo umí písmena poskládat,“ podotkla. Desetiletý Richard Valent z Ostravy se hře věnuje už více než dva roky a jeho největším úspěchem je druhé místo na juniorském mistrovství republiky.

„Ke scrabble mě přivedli máma s tátou, kteří doma často hráli. Postupně se ale zapojila celá rodina, i moje sestra,“ vylíčil své začátky Valent. „Dnes na turnaji mi ale štěstí moc nepřálo,“ svěřil se žák páté třídy základní školy.

Více než náhoda ale podle jiného z hráčů pomůže k úspěchu dlouhodobá průprava a trénink. „Štěstí může vydržet jednu, dvě partie, ten zbytek už je ale jen na umu hráčů. Je to jako ve sportu, i scrabble se musí pořád hrát a trénovat,“ tvrdí Ondřej Janovič z Karlových Varů, který je povoláním správcem počítačové sítě.

Ozdobou přerovských turnajů ve scrabble býval v minulosti písničkář Jaromír Nohavica, ten se ale do letošního klání nezapojil. „Hudebníky v sále tentokrát zastupuje Vít Sázavský ze skupiny Neřež,“ poznamenala rozhodčí Dana Kučová.