V Lipníku působí již několik let bikrosový oddíl Cykloteam ABOS, jehož členové patří mezi nejúspěšnější v Česku a sbírají i cenné evropské medaile. Dosud však neměli kde trénovat.

„Kluci jezdili trénovat do Přerova, Hranic i Uničova. To je náročné hlavně pro rodiče, kteří je tam museli vozit,“ říká manažer Cykloteamu ABOS Tomáš Abendroth, jehož syn se loni stal mistrem Moravy a vicemistrem České republiky v této sportovní disciplíně. Další z členů cykloteamu Ondra Plaček získal loni titul mistra Evropy.

„Máme na kontě asi pětatřicet prvních míst,“ vypočítává manažer.

Vlnobití na dráze

Bikrosová dráha měří přibližně 300 metrů a je široká pět metrů. „Násypem jsou na ní vytvořeny terénní vlny s výškou od 0,3 do 5 metrů,“ popsala Lucie Žídková, vedoucí odboru školství a kultury lipnické radnice. Právě terénní vlny bývají nejčastějším problémem nových bikrosových drah.

„Běžně se stává, že dráhy se po vyzkoušení přestavují. Ne všechno se dá totiž zjistit z projektu, teprve po projetí trati, seskoků a dopadů se ukáže, jestli je dráha postavená dobře. V tomhle případě se to povedlo, a to i díky tomu, že starosta nám dal volnou ruku a do stavby jsme mohli mluvit,“ pochvaluje si Abendroth.

Areál mohou navštěvovat všichni zájemci o tento sport, je volně přístupná.

„Touto dráhou město doplňuje stávající sportoviště. Splňuje i parametry vrcholných závodů, k jejich pořádání zatím chybí jen startovací zařízení,“ poznamenal starosta Lipníku Miloslav Přikryl. Sportovci doufají, že se brzy dočkají i této poslední úpravy.

„Náklady na vybudování dráhy dosáhly1,4 milionu korun a šly výhradně z rozpočtu města,“ uvedla za městský úřad v Lipníku Magdalena Gladišová. O správu areálu se budou starat Technické služby města Lipník nad Bečvou. (pakk)