Taková jsou pravidla, jimiž se musí řídit hasičské týmy při vyprošťování osob z nabouraného auta. Na mistrovství republiky v této disciplíně si ve čtvrtek v Přerově změřilo síly šestnáct soutěžících týmů.

„Své zástupce vyslal každý kraj v republice a kromě toho se mimo soutěž zúčastní i podnikový tým z letiště Aero vodochody,“ přiblížil ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík. Partu záchranářů tvoří čtyřčlenné mužstvo a velitel.

„Tým zjistí až na místě scénář simulované nehody. Těch je hned několik – od nárazu auta do sloupu přes do sebe zaklíněná auta až po střet motorky s autem,“ vyjmenoval některé z nich. Mužstvo musí zvládnout vyproštění do dvaceti minut.

Do pevně daného časového limitu se nepodařilo stihnout vyprostit figuranta hasičskému týmu z Českého Krumlova. Ten měl ale nelehký úkol – dostat osobu z fabie, zaklíněné pod vlečkou nákladního auta.

„Vyprošťovali jsme ženu na místě spolujezdce, jež byla hluchoněmá. Komunikace s pomocí papírku byla ale náročná a hodně jsme se zdrželi. Protože byla na předním sedadle, bylo nutné střihnout opěrku sedadla. Zásah jsme museli provádět velmi opatrně,“ popisoval Jiří Stropek z jihočeského hasičského týmu.

Při skutečné dopravní nehodě je podle hasičů nejnáročnější vyprošťování za situace, kdy se řidič dostane pod kovový návěs nákladního vozu.

„Zvládnutí takového zásahu je vždy kombinací techniky a taktiky,“ popsal velitel soutěže Petr Ošlješek.

Důležitá je psychika záchranáře

Zásah v reálu prý ale vypadá jinak. Psychická reakce se totiž podle hasičů, kteří zasahovali na místě tragických nehod, nacvičit nedá.

„Technická část je jedna věc a druhá pak to, jaký je rozsah zranění vyprošťovaných osob. Obrovskou roli hraje psychika, někdy totiž s ohledem na vážnost zranění není možné provést zásah rychle,“ líčí Ošlejšek.

Všechny simulace nehod, které mohli návštěvníci na výstavišti spatřit, vycházely ze skutečných příběhů. Ty jsou ale mnohdy drastické, jak potvrzují zkušenosti záchranářů. „Pro mě byla asi nejhorším zážitkem srážka kamionu s avií, která se stala na sjezdu dálnice D8 na Zdibsko. Bylo to 23. prosince a avie byla plná vánočních dárků pro děti, které se vysypaly. Řidič byl na místě mrtvý,“ řekl Martin Horáček z hasičského týmu Aero vodochody.