Nádvoří tovačovského zámku se v sobotu proměnilo v divokou arénu, v níž zdatní muži bojovali s dvacetilitrovými kanystry, hasičskými hadicemi, jednaosmdesáti schody do zámecké věže, ale také sami se sebou.

„Jak nás napadlo to zorganizovat? No, asi jsme se zbláznili,“ komentuje se smíchem svůj nápad Petr Majar, který se do organizování soutěže vrhl společně se svým kolegou Jakubem Koskem.

Podobné závody pořádají profesionální hasiči.

„V Olomouckém kraji jsme jedni z mála a možná i jediní, kdo něco takového dělá pro dobrovolné,“ říká Kosek.

Soutěžící musejí celou trať absolvovat v zásahovém obleku a s kyslíkovou maskou. Hned po startu je čeká výstup po žebříku na plošinu, z níž musejí nahoru vytáhnout dva dvacetilitrové kanystry s benzínem. Po sestupu s žebříku na zem je čeká zkouška obratnosti.

„Říkáme tomu překážka přeskoč – podlez – přeskoč. Jde o obratnost s dýchacím přístrojem na zádech,“ popisuje Majar.

Poté musí soutěžící roztáhnout dvacetimetrovou hadici, kterou pořadatelé naplnili drobným kamením. V následujícím úkolu se zase musí údery palicí přesunout po kolejnici závaží o váze kolem padesáti kilogramů až za rysku, což je přibližně 1,2 metru. Sotva soutěžící tuto překážku zdolá, čeká ho přenesení dvou stočených hadic až k patě schodiště.

Skutečnou lahůdkou na závěr je totiž výstup do zámecké věže.

„Je to jednaosmdesát točitých schodů,“ upozorňuje Kosek.

„To schodiště je asi nejhorší. Jinak to není dlouhá trať, člověk se ani nestačí pořádně rozehřát,“ podotkl krátce po absolvování soutěže Martin Tűrke, který přijel z Hlučína.

Ve skutečnosti to ale vypadalo, že rozehřát se stačili všichni závodníci. Ve věži, kde ze schodiště vbíhali do místnosti se zdravotníkem, klesali na žíněnku a za pomoci připraveného týmu s radostí sundavali masku.

„Když člověk přiběhne nahoru, je hlavně rád, že už tam je,“ sdělil s úsměvem Petr Fridrich z Tovačova, který se účastnil už minulého ročníku.

S nejlepším časem zvládl obtížnou dráhu Milan Pařil z SDH Nevcehle, který do věže doběhl v čase jedna minuta třicet šest sekund. Z místních se nejlépe umístil Petr Majar, jehož čas 1:41 by loni stačil na první místo. Letos mu vynesl čtvrtou příčku v celkovém pořadí.

„I to svědčí o tom, že konkurence je velká a úroveň soutěže vysoká,“ poznamenal Kosek.

Pouze jeden z dvaapadesáti závodníků soutěž nedokončil, skřípl si totiž přívod kyslíku a musel odstoupit.

„Sjíždějí se nám sem hasiči z celé Moravy i z Pardubicka, je tu něco pod patnáct jednotek. Dokonce některé zájemce už kluci museli odmítat z časových důvodů,“ komentuje starosta Sboru dobrovolných hasičů v Tovačově Josef Pavlík.

Zdejší sbor má včetně dětí kolem devadesáti členů.

„Jen za loňský rok jsme měli přes 40 výjezdů a patnáct, možná i dvacet už bylo letos – komíny, požáry, kácení stromů, nehody…,“ uvádí Pavlík.