S obnovou zámecké aleje začali v Dřevohosticích již před několika lety. Na letošní podzim je naplánované třetí a poslední sázení nových stromů.

A právě při té příležitosti by město chtělo odhalit dřevěný pomník starého stromořadí, který bude mít podobu stařešiny nebo jakéhosi ducha aleje.

Materiálem pro něj se stal kmen jedné ze starých olší, hlavu s vlasy znázorní obrácený pařez s trčícími kořeny.

„V aleji rostly hlavně lípy a kaštany, měly ale špatné dřevo. Proto jsem použil radši jednu z olší,“ říká kastelán Jiří Kasperlik, který se na soše podílí největší měrou.

„Sám tomuto dílu říkám pracovně Omluva. Za to, že jsem starou alej vykácel. Nedělal jsem to rád,“ dodává kastelán.

Kořeny s kameny

Opracovaný kmen, na který je posazen obrácený pařez s trčícími kořeny, budou zdobit ještě kameny. „Budou vložené v kořenech. A také mezeru mezi kmenem a pařezem vyplní syrový kámen,“ popisuje Kasperlik.

Na podobizně ducha se podílí i řezbáři z tovačovské střední školy. Pod jejich rukama vzniká přibližně čtyřiceticenti­metrový znak městyse, který bude upevněn na opracovaný kmen. Třetím z použitých materiálů je kov.

„Celé to bude zasazené do kruhového koše, který bude tvořit jakoby podstavec,“ říká umělecký kovář z Beňova Aleš Ostrčil, který se zhostil této části práce.

Vykácené stromořadí nahrazují postupně mladé stromy. Na jejich sázení přijeli v minulosti také potomci rodu, který zámek v minulosti vlastnil, nebo arcibiskup Jan Graubner. Letos městys zve zástupce měst, která se stejně jako Dřevohostice mohou pyšnit žerotínským zámkem.

„Očekáváme jich asi jedenáct. Čtyři již přislíbili účast,“ zmiňuje místostarosta Dřevohostic Petr Dostál. Právě při slavnostním sázení stromů by měla být odhalena i vznikají socha ducha aleje.

„Zřejmě bude stát u mostu při vstupu do aleje,“ doplňuje Dostál.