„Tuto misi nepoznamenaly armádní škrty a nepoznamenají ani další čtyři rotace,“ přislíbil velitel vzdušných sil Jan Verner, který se zúčastnil slavnostního nástupu na letišti. Podle něj jdou vojáci do prostředí, které má dobře vybudované zázemí.

„Vojenská situace je ale v Afghánistánu mnohem složitější, než když jsme na misi nastupovali. Kontingent navíc nyní bude působit v náročných zimních podmínkách, kdy se střídají vysoké teploty s extrémně nízkými,“ řekl Verner a dodal, že vojáky na náročné povětrnostní podmínky připravila cvičení ve vysokohorském terénu i v poušti.

I když v nevyzpytatelném Afghánistánu hrozí nebezpečí na každém kroku, přerovští vojáci jsou na ně dobře připraveni. Úskalí si uvědomuje i velitel čtvrtého kontingentu a zároveň velitel přerovské vrtulníkové základy Jaromír Šebesta.

„Ve složitých klimatických podmínkách budeme všichni na jedné lodi. Nejdeme do války, tato mise má přívlastek mírová. Nemůžu sice nikomu zaručit, že se z mise vrátí v pořádku, ale jako velitel můžu slíbit, že udělám maximum pro vaši bezpečnost,“ promluvil k nastoupeným vojákům.

Do Afghánistánu odlétá stovka vojáků, z toho šest žen, a působit zde budou od listopadu do konce ledna. Přestože zde budou i v době vánočních svátků a na přelomu roku, jejich blízcí jsou s tím smíření.

„Beru to trochu jinak, protože sama sloužím u armády v Olomouci. Jsem tedy voják,“ svěřila se přítelkyně jednoho z vojáků Lucie Piklová. „Určitě mi bude smutno, ale bereme to spíše tak, že jsme mladí a tři měsíce nejsou zase tak dlouhá doba. Byla jsem před pěti lety na misi také, ale v Bosně,“ podotkla.