„Od začátku, to je od roku 1970, skladuji podstatnou část věcí – fotografií, plakátů i novinových výstřižků,“ říká Ivo Kolařík, jeden ze zakládajících členů souboru, herec, dlouholetý režisér a dnes především producent. Od ostatních členů pro výstavu zapůjčil i spoustu dalších fotek.

Ještě před vernisáží se účastníci sejdou v Mervartově sále Přerovského zámku na „malé oslavě velkého výročí divadla“. V 18 hodin zde začne recitál současné režisérky Dostavníku a herečky olomouckého Moravského divadla Vlasty Hartlové. Vrcholem slavnostního setkání bude křest knihy Ivo Kolaříka 40 muzikálových let Dostavníku. „Dostavník nastudoval třicet šest muzikálů, čtyři kabarety a čtyři revui. Hrálo, zpívalo a tančilo 143 herců, 48 baletek a 36 muzikantů,“ vypočítává producent. Nejen současní herci, ale i někteří z bývalých členů přijedou na vernisáž.

Sokolovská čurda i Voskovcova Sázava

Letos uvedl Dostavník premiéru muzikálu Odysseus aneb Leporelo ro©ku. Představení sklidilo úspěch nejen na přehlídce Sokolovská čurda, ale především na prestižní Voskovcově Sázavě. 29. října, kdy přehlídka skončila a kdy porota vyhlásila výsledky, měli ochotníci z přerovského divadla opravdu velký důvod k radosti.

„Pobrali jsme, co se dalo. Získali jsme cenu diváků i cenu poroty. Také cenu za výpravu a kostýmy, což je zásluha naší výtvarnice a kostymérky Hany Dostálové, a dvě ceny za herecké výkony,“ líčí nadšeně Kolařík. Porotce oslnil Zdeněk Hilbert v hlavní roli Odyssea, a také Božena Weiglová. „Ta se představila ve dvou rolích. Hrála Odysseovu matku a také bohyni Athénu,“ doplňuje Kolařík.

Hilbert je také autorem scénáře a hudby. Protože muzikál vyžaduje velký počet postav, který přesahuje počet členů souboru, většina herců si musela „střihnout“ více rolí. A získaná ocenění napovídají, že si s tímto úkolem poradili na výbornou. (pakk)