„Nejprve jsme chtěli zakoupit dům v Sušilově ulici, ale to by bylo finančně příliš náročné. Nakonec se uvolnilo patro v budově Domova mládeže v ulici bří Hovůrkových, takže pláčeme nadšením. Děti mají zázemí, kde se můžou v klidu učit, dokonce po přestěhování skončily rozepře sourozenců,“ pochvaluje si ředitel domova Jan Pavlas.

Děti získaly po rekonstrukci čtvrtého patra objektu Domova mládeže nejen pěkné pokoje, ale mají samostatné kuchyňky, kde si vaří, nové sociální zařízení a místnosti, vhodné pro učení. „Hodně se zklidnily, a je to hlavně tím, že mají více soukromí,“ podotkl ředitel.

Rekonstrukce prostor, která začala v červnu a skončila na podzim, zahrnovala výměnu oken a dveří, zbudování nových sociálních zařízení a položení podlahy. Kraj do ní investoval více než 4 miliony korun.

„Dětem se v novém zařízení líbí. Je to částečně i tím, že teď nechodí „na děcák“, ale na internát. Pro některé z nich je to velký rozdíl,“ poznamenala vychovatelka Lenka Červenková.

Ve spodních patrech objektu jsou totiž ubytováni studenti, kteří navštěvují jiné střední školy v Přerově. „K místu mají jiný vztah. Spoustu věcí si tu totiž sami vybudovali a zařídili, takže přestali zařízení ničit. Pro nás je to mnohem příjemnější práce,“ svěřila se vychovatelka.

Konec sourozeneckých hádek

Ve stávajícím objektu v Sušilově ulici zůstalo šestnáct dětí, v ulici bří Hovorkových je jich nyní osm. „Do této doby jich ale bylo na malém prostoru dvacet čtyři – a to různého věku – od 3 do 18 let. Nedělalo to dobrotu,“ soudí. Podle ředitele domova je to logické.

„Máme třeba několikačlenné sourozenecké skupiny ze sociálně znevýhodněných vrstev. Tyto děti spolu špatně vycházejí, protože mezi nimi probíhá boj o postavení v rodině,“ popsal. Přestěhování ale nervozitu zmírnilo.

„Můžou se kdykoliv vidět a jsou ve větším klidu,“ konstatoval.

Klienti dětského domova jsou s novým zázemím spokojeni.

„S bráchou, který má dvanáct, jsme se pořád hádali. Teď je to mnohem lepší, jsme každý zvlášť,“ řekla patnáctiletá Kristýna Svatošová. Její kamarádka ji doplnila: „Jsem sama na pokoji, takže mi to vyhovuje. Je tu víc místa a větší klid,“ uzavřela Adéla Zatloukalová.