Noční procházka temným lesem po sněhem zavátých cestách, kde se občas objeví světélko naděje v podobě stanoviště se zapálenými svíčkami, není pro každého.

Dobrodužné povahy, které ale vyrazily v pátek večer na noční výšlap na Helfštýn, rozhodně nelitovaly.

V cíli je čekal pohled na romanticky zasněžený hrad a po náročném výstupu se mohli odreagovat v místní hospůdce.

Desítky odvážlivců se začaly scházet v prostorách lipnického Střediska volného času mezi pátou a šestou hodinou večer. Na trasu devátého ročníku nočního výšlapu se vydaly nejen rodiny s malými dětmi, ale vyměnit pohodlí za zimní procházku neváhali ani mnozí senioři a mladí lidé.

Přestože sněžilo a trasu museli zvládnout ve tmě, většině z nich to nevadilo. „Vydali jsme se na noční pochod úplně poprvé, je to romantická procházka, svítí hvězdy a právě napadl čerstvý sníh,“ těšila se na cestu Barbora Dámková z Lipníku, která se rozhodla zdolat hrad společně se svým přítelem.

Podle organizátorů akce vyrazila loni na Helfštýn asi stovka lidí.

„Letos je to přibližně stejné, za prvních dvacet minut už jich přišlo asi čtyřicet. Řada z nich se přidá ještě v Týně nad Bečvou a vycházejí i z jiných míst,“ řekla Jana Lesáková ze Střediska volného času v Lipníku nad Bečvou.

Účastníci pochodu dostali hned na startu lístek s křížovkou, kterou museli vyplnit podle úkolů na trase.

„Na cestě je osm stanovišť a u každého z nich musí zodpovědět jednu otázku. Loni se týkaly historie Lipnicka a někomu připadaly moc záludné. Tentokrát jsme proto raději zvolili pohádkové motivy,“ vysvětlila.

„Vybrali jsme si tu delší trasu, takže jdeme z Lipníku podél lesa na hrad a pak se vracíme do Týna nad Bečvou. Po cestě se zahřejeme v restauraci Pod hradem, kde vždycky hraje country kapela,“ svěřila se také Jarmila Pavlíková, která se vydala na pochod spolu s přáteli.

Ty, kteří dorazili až do cíle, čekal nevšední zážitek. Vítala je totiž už zdálky nasvětlená silueta středověkého hradu. Komu byla zima, ten se mohl ohřát u ohně v podhradí, opéct si špekáček, nebo si dát horký čaj.

„Na noční pochod hrad pro veřejnost neotevíráme, ale vždy je alespoň nasvícený,“ řekl kastelán Jan Lauro.

Podle něj se brány Helfštýna naposledy otevřely 7. ledna, kdy se zde konal novoroční výstup.

„Prohlédnout si expozice budou moci lidé až od března, kdy už bude otevřený o víkendech,“ uzavřel.