Během dopoledne šest nehod

Dopravní nehoda u obce Henčlov se stala kolem osmé hodiny ráno. „Řidič vozu Daewoo jel na nákupy a nepřizpůsobil rychlost jízdy zasněžené vozovce. Dostal smyk, sjel do pole a obrátil se i s autem na střechu. Po cestě zachytil dopravní značku s vyznačením konce obce,“ popsal Pavel Drozd ze skupiny dopravních nehod, který na místě zasahoval.

Sedmasedmdesátiletý řidič vozu daewoo podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové utrpěl šok, a proto na místo dorazila záchranka. „Škoda je 35 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

Jen během dopoledne došlo k celkem šesti kolizím, všechny se ale obešly bez vážnějších následků. Dvě se staly přímo v Přerově. „Sedmašedesátiletý řidič škody felicie jel Denisovou ulicí ve směru do Ztracené ulice. Na křižovatce ale přehlédl vozidlo ford a obě auta se bočně střetla,“ přiblížila Sedláčková. Škodovka narazila do obrubníku a kovových okrasných sloupků u cesty, které se vyvrátily. „Řidič dostal na místě pokutu 2,5 tisíce korun,“ upřesnila mluvčí. Škoda je 110 tisíc korun.

U dalších havárií policie pouze asistovala. „Auta většinou sjela do příkopu a řidiči vyvázli s drobnými oděrkami kapot,“ doplnila mluvčí. K nehodám došlo u podjezdu v Předmostí, u Kauflandu v Hranicích, mezi Dřevohosticemi a Bystřicí pod Hostýnem a v Lipníku nad Bečvou.

Silničáři: pozor na sněhové jazyky

Silničáři nasadili do boje se sněhovou kalamitou veškerou dostupnou techniku. S vlastními stroji ale nakonec nevystačili a museli si některé vypůjčit. „Na silnicích máme čtyři čelní pluhy a deset traktorů s radlicemi, které máme v pronájmu. Během dne ale povoláme ještě dalších osm,“ informoval o situaci na Přerovsku dispečer zimní údržby Správy a údržby silnic Olomouckého Jiří Janda.

„Všechny hlavní tahy jsou protáhlé pluhy, už v noci jsme sypali silnice první třídy a postupně zvládli i dvojky a trojky. Na celém území přerovského regionu se tvoří sněhové jazyky. Nejhorší je to na vršcích, na Pavlovicku a v okolí Staré Vsi,“ upřesnil dále dispečer.

Po Hranicku jezdilo pětadvacet cestářských traktorů s radlicemi, zatímco ještě v pondělí jich v terénu stačilo čtrnáct. „Museli jsme si jich několik vypůjčit,“ konstatoval dispečer hranického cestmistrovství Správy a údržby silnic Olomouckého kraje Lubomír Kocourek.

Podle něj jezdí cestáři stále stejnou trasu pořád dokola. „Hlavní tah na Ostravu prohrnují už počtvrté a vůbec to není vidět. Za nimi padá nový a nový sníh. Solit v tomto počasí ani nemá smysl, a tak se jen pluží,“ zhodnotil aktuální situaci hodinu po poledni Kocourek.

Řidiči láteří: cesty nejsou odhrnuté

Na neošetřené úseky některých silnic na Přerovsku si ale přesto stěžovali řidiči, podle nichž to klouzalo i v nižších polohách. „Hlavně u Kokor je to hrůza, stejně tak i u Henčlova,“ stěžoval si například řidič Bohumil Krestýn.

„Sice to odhrnují, ale jde to pomalu. Když sníh odhrabou, další napadne. Pro nás je to teď docela kritické, za noc napadlo víc než deset centimetrů a nepřestává sněžit,“ řekl třeba Lukáš Mucha z Kojetína.

„Jsem zvědavá, jak se vůbec dostanu autem domů z práce. Pochybuji, že to technické služby zvládnou všechno odklidit,“ dodala také starší žena z Čekyně u Přerova.

Sněžit bude i o víkendu

Meteorologové nemají pro řidiče na Přerovsku zrovna povzbudivou zprávu. „Sněžit bude i o víkendu, kdy předpokládáme, že napadne až třicet centimetrů sněhu. V pátek spadlo patnáct centimetrů,“ uvedla přerovská meteoroložka Alena Hanáková.

Podle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové sněhová kalamita ochromila vlakovou dopravu. „Spoje nabraly až desítky minut zpoždění. Vlak z Olomouce do Přerova má zpoždění hodinu, padesát minut pak spoje na trati mezi Bohumínem a Brnem i v opačném směru. Situaci pocítili hlavně cestující na Kojetínsku," uvedla Šubová.

V pohotovosti jsou ale pracovníci společnosti ČEZ. „Pracovníci poruchových čet i dispečinků mají vzhledem k předpovědi hustého sněžení zvýšenou pohotovost. V tuto chvíli ale neevidujeme zvýšenou poruchovost,“ uvedla Alice Lutišanová, regionální mluvčí společnosti ČEZ.

Problémy podle ní může způsobit spíše meteorology předpovídané oteplení a teploty kolem nuly až mínus 2 stupňů, kdy začne padat těžký a mokrý sníh. „Ten může nadměrně zatížit větve stromů a způsobit jejich pád do vedení. Dají se také očekávat problémy v dopravě, vyvolané hustým sněžením, což může znamenat komplikace v úsilí našich poruchových čet dostat se na místo zásahu,“ uzavřela.