„Řada z nás se ve vzpomínkách vrací do dětství, které později utváří celý náš život. Abychom později neřešili jen dopady, chceme se podílet na budování toho nejlepšího a nabídnout dětem to, co budou jednou potřebovat jako lidé i jako křesťané – zakoušet lásku, objevovat řád, zodpovědnost i ochotu ke službě,“ řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Do církevní mateřské školy nastoupí v Přerově od září dvacet dětí ve věku od tří do šesti let. Aby byla kapacita zcela naplněná, zbývá zapsat poslední čtyři.

„Náš vzdělávací program se nebude lišit od jiných mateřských škol a jsme otevřeni každému, kdo sympatizuje s křesťanskou výchovou,“ vysvětlila ředitelka zařízení Iveta Frýdková.

Rekonstrukce za 400 tisíc

Prostory křesťanského centra Sonus v minulých měsících prošly náročnou rekonstrukcí, která si vyžádala náklady 400 tisíc korun.

„Školka je v přízemí a vznikla probouráním dvou místností. K dispozici máme moderně vybavenou tělocvičnu a hernu, šatny, nová sociální zařízení a místnost pro výdej obědů,“ přiblížila. Město prý přislíbilo, že na rekonstrukci přispěje částkou sto tisíc korun.

Církevní mateřská školka se na první pohled ničím neliší od běžných městských zařízení – lákavá je i poloha budovy přímo v centru města.

„Ještě nám zbývají dokončit úpravy zahrady a pískoviště. Pak už bude všechno hotové,“ doplnila ředitelka.

Církevní školky vznikají i jinde

Arcibiskup Jan Graubner na své návštěvě v Přerově uvedl, že se od září rozšíří počet církevních školek, jejichž zřizovatelelem je olomoucké arcibiskupství.

„Zatím máme jednu v Prostějově, teď přibudou nové v Přerově, Kojetíně a Litovli. Olomoucké arcibiskupství chce za situace, kdy jsou ostatní školky přeplněné, posloužit těm, kdo mají zájem vychovávat děti v duchu křesťanských hodnot,“ vysvětlil.

V Kojetíně vznikla nová církevní školka v objektu vedle fary, kde má své zázemí i charita.

„Vždy je to záležitostí místního společenství věřících, zda se školka v tom kterém městě rozběhne. Bez nich by naše počínání nemělo smysl,“ uzavřel Graubner.