Smíšená družstva složená z romských i neromských chlapců se utkala v zápase o pohár.

„Je to první oficiální turnaj, který pořádáme. V rámci projektu Společně ke vzdělání a k práci jej organizujeme pod záštitou Městského úřadu Hranice s garancí Olomouckého kraje. Podařilo se nám získat i sponzory, například Velo sport, a velmi vstřícně k nám přistoupily sportovní oddíly SK Hranice a Cement Hranice. Máme tak pro děti nejen dresy, ale i pohár a věcné odměny,“ uvedl jeden z organizátorů akce Libor Petřík z oddělení sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence v Hranicích.

Akce vznikla z aktivit romského kroužku, který v Hranicích funguje od roku 2001.

„Naší hlavní snahou je integrovat romské děti do majoritní společnosti. Vedeme například počítačový kroužek, v jehož rámci si děti dělají vlastní internetové stránky, účastníme se různých hudebních vystoupení a pořádáme i letní tábory,“ uvedl další z organizátorů Robert Sutorý, který se zasloužil právě o vznik romského kroužku.

Zápasu se účastnila celkem tři smíšená družstva chlapců ve věku od šesti do šestnácti let. „Dneska jsem ještě nehrál. Ale těším se, až mě pustí na hřiště. Natrénováno mám. Taky se mi líbí dres, který mám,“ uvedl v polovině zápasu sedmiletý Kevin Karala.

O několik let starší hráč Petr Grundza si zahrál dostatečně: „Dnešní zápas mě bavil. Hrál jsem i v bráně a když byl míč na druhé straně hřiště, tak jsem si i chvilku zatančil. “

Zatančit si mohli i všichni příbuzní, kteří se na zápas přišli podívat. Během sportovního odpoledne se totiž hřištěm nesla romská hudba, kterou pouštěli členové hranické kapely Street Boys.

První místo si nakonec v zápase vybojovalo družstvo z Lipníku nad Bečvou, druhé obsadili Street Boys a na třetím skončilo také družstvo z Hranic.

V závěru odpoledne si sladkosti za pokutové kopy vybojovaly také nejstarší a nejmladší děti, které turnaji předtím pouze přihlížely. Organizátoři doufají, že se jim v budoucnu podaří uspořádat i další zápasy.

„Děti se aktivit zúčastňují rády a podporu máme i ze strany jejich rodičů. Přihlásil se nám také otec, který by v budoucnu chtěl vést fotbalový trénink,“ uvedli oba pořadatelé.

Pavlína Chmelařová