Folklorní festival pořádá přerovský soubor Haná a ve městě má více než patnáctiletou tradici. Jeho kulisami bylo po většinu ročníků Horní náměstí.

„V loňském roce jsme do Michalova přesunuli doprovodný program O víně a folkloru. Moc se nám líbila atmosféra a překvapilo nás, kolik lidí na tuto akci dorazilo. Chtěli jsme si také užít Michalov jinak, než jak ho známe dosud,“ vysvětlil změnu místa konání festivalu jeho ředitel Tomáš Barbořík.

Zrodila se tak myšlenka uspořádat festival přímo v parku pod zelenými korunami stromů. Festival obsadí od 14 hodin prostranství u restaurace Michalov a v programu se postupně vystřídají soubory z Vracova, Ostravy, Přerova i Čadce na Slovensku.

Ilustrační foto.
Cyklostezka Bečva zahajuje sezonu. Z Přerova do Oseku a zpět

„Chceme, aby folklor bavil všechny generace. Pro děti jsme proto připravili program, který chystáme spolu s Ornisem a dětským souborem Trávníček. Nadšenci folkloru ocení odpolední vystoupení souborů i večerní Noty místo hvězd, které jsou velmi neformálním vystoupením cimbálové muziky,“ doplnil.

Zdroj: Youtube

Festival začne už v pátek 9. června hudebním vystoupením přerovské cimbálovky Primáš v restauraci Base camp, ke kterému se připojí tanečníci a tanečnice ze slovenského souboru Kelčovan.

Ochutnávka vín a bohatý doprovodný program

Slovenští hosté vystoupí i v hlavním sobotním programu. Na pódiu se spolu s nimi objeví tanečníci a tanečnice z vracovského souboru Lipina, dětského souboru Lipinka, lidé se mohou těšit i na Moravu z Ostravy, domácí Trávníček a Folklorní soubor Haná Přerov.

Taneční a hudební program doplní také ochutnávky vín tří vinařů, mini jarmark a grilované pochoutky. Stejně jako loni nabídnou k degustaci své produkty přerovští vinaři Marek Ťápal a Vinum Predmostensis, a pak také Vladimír Matela s Prvním vinařstvím Sobíšky.

Hokejisté Přerova společně darovali 9. února 2021 krev v rámci projektu O Kapku lepší hokej. Ilustrační foto.
Primář hematologicko-transfuzního oddělení: Prvodárců ubývá, zejména mladých

„Naše domácí vinaře každý rok doplňujeme některým z hostů, který nás v uplynulém roce zaujal. Letos jsme oslovili skvělou Zdenu Čačíkovou, která stojí v čele kobylského Vinařství Čačík a přiveze naturální biodynamická vína,“ doplnila sommeliérka Marta Miková.

Na malém jarmarku, jenž bude součástí festivalu, budou moci návštěvníci ochutnat také grilované sýry a maso z Farmy Čech z Pavlovic nebo si dát burgery z grillu Restaurace Michalov.

Festival je také jednou z mála příležitostí, kdy se mohou zájemci ustrojit do speciálně upraveného hanáckého kroje, a to v Hanáckém fotokoutku Magdy Barboříkové.

Ostravský festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice.
Colours of Ostrava 2023 slibuje NEJ ročník. Hlavním mediálním partnerem je Deník

„Všechny informace o programu i doprovodných akcích mohou lidé sledovat na webu a Facebooku Folklorního souboru Haná Přerov,“ doplnil Tomáš Barbořík. Festival probíhá pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka a primátora města Přerova Petra Vrány.