„Snažíme se každý rok přijít s nějakým zpestřením, a tím letošním byla folklorní projížďka autobusem. Probíhalo to poměrně živelně - vyjížděli jsme z nádraží přes Lověšice a vystupovali u kina Hvězda. Někteří cestující se dokonce přidali a zpívali spolu s námi,“ popsal atmosféru ředitel Folklorního festivalu v Přerově Tomáš Barbořík.

Samosběr jahod v Bochoři finišuje a cena za kilogram je nižší. Hrášek už ale lidé vysbírali.
Jahody na samosběru v Bochoři jen za 65 korun, hrášek rychle zmizel

Spokojení s novinkou byli i členové souboru. „Na mě působila projížďka autobusem velmi příjemně, i když bylo cestujících v odpoledních hodinách o něco méně. Jely s námi i děti, které se s chutí zapojily, takže jsme nezpívali jen hanácké písničky. Byla radost dívat se, s jakým nadšením zpívají,“ svěřila se členka Folklorního souboru Haná Přerov Marta Miková.

Každý rok s novým překvapením

Pořadatelé se podle ní snaží každý rok něčím překvapit. „Řekli jsme si to už během prvních ročníků festivalu, který se dříve konal na Horním náměstí. Zpívali a hráli jsme na hradbách, u loděnice i na zámku. A už musíme přemýšlet nad tím, čím ozvláštníme ten příští rok,“ dodala s úsměvem.

Návštěvníci si užili v pátek večer také folklorní jam pod hvězdami, který se konal na prostranství u Památníku jednoty bratrské. „Byla to taková spontánní akce, a kdo šel zrovna kolem, ten se mohl přidat. Připojila se i cimbálová muzika, která zahrála známé lidovky,“ přiblížil Tomáš Barbořík.

Romské komunitní centrum Lačo jilo, které dříve sídlilo v Kojetínské ulici, se přesunulo do Škodovy ulice v Přerově.
Romské komunitní centrum se stěhuje. Součástí bude posilovna i hudební studio

Hlavní program festivalu se konal v sobotu odpoledne v přerovském parku Michalov. Sérii vystoupení odstartovala cimbálovka Primáš. Po ní si mohli návštěvníci užít pestrou folklorní přehlídku v podání nejrůznějších souborů - z Hané, Slovácka, ale i Ukrajiny.

„V programu se letos představí brněnský soubor Kupava s ukrajinskými tanci, dále polský Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, Karlovjanka z Velkých Karlovic, Štěpnička z Veselí nad Moravou, Hlubina z Ostravy a chybět nemůže ani Dětský soubor Trávníček a Folklorní soubor Haná,“ vyjmenoval Tomáš Barbořík.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
Jak rozkvete rondel u Strojaře? Rozhodnout můžete i vy, podívejte se na návrhy

V Michalově by chtěli zůstat

Součástí nabitého odpoledne byl i bohatý doprovodný program. „Pro děti jsme připravili soutěže a představili jsme také nový vizuál a logo Folklorního souboru Haná,“ doplnil Barbořík.

Podle něj se už loni přesunutí hlavního programu festivalu do parku Michalov vyplatilo. „Zázemí je tu bezvadné a rádi bychom zde zůstali natrvalo. Prostředí parku je příjemné, otevřený je i stánek s občerstvením a lidé se mohou skrýt před sluncem ve stínu stromů,“ uzavřel Barbořík.