„Čtrnáctý ročník festivalu, který se vždy konal na Horním náměstí, letos proběhne prostřednictvím výstav. Kvůli pandemii jsme si totiž dlouho nebyli jisti tím, jestli k nám budou moci přijet soubory ze zahraničí, nebo zda se budou moci lidé ve větší míře scházet,“ vysvětluje Tomáš Barbořík, vedoucí Folklorního souboru Haná, který festival pořádá.

„Dlouho jsme přemýšleli o tom, jak tuto akci uspořádat bezpečně a zároveň zajímavě. O prázdných výlohách a obchodech v centru města už se bavíme delší dobu, takže nás napadlo je využít, oživit folklorem a připomenout, že jsou to skvělé prostory, které stojí za pozornost. Už když jsme výlohy umyli, seškrábali staré polepy a odstranili polámané vývěsní štíty, město dost prokouklo,“ poznamenal.

Do přípravy výstav ve výlohách se spolu s folklorním souborem pustilo také Muzeum Komenského v Přerově, Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích a zlínský motion designér Matej Vázal.

„Zabrali jsme si pro sebe prostory bufetu a mlékárny, sportu a květinářství na náměstí T. G. Masaryka, stejně jako výlohu v bývalém Emosu, Pasáži nebo někdejším Atraxu,“ vyjmenoval Tomáš Barbořík. „V minulých týdnech jsme je hlavně uklízeli, instalovat výstavy budeme až týden před festivalem,“ dodal.

Folklor za korono

Přerované spatří ve výlohách tradiční hanácké masopustní masky, ale i nádherné hanácké kroje, na které mohou být právem pyšní. Nahlédnout mohou do hanácké chalupy i prádelny a vyzkoušet si budou moci také rozšířenou realitu, pro kterou designér Matej Vázal využije platformu Artivive.

Vernisáž výstav ve výlohách s podtitulem „Folklor za korono“ začíná v pátek 3. září v 16.30 hodin na náměstí T. G. Masaryka za doprovodu oblíbené přerovské cimbálovky Primáš. Program pak bude pokračovat na nádvoří zámku a také oblíbenou tancovačkou u cimbálu v Base Campu v Kainarově ulici. Folklorní výlohy budou k vidění až do 26. září.

Kromě netradiční expozice mohou lidé až do 12. září zhlédnout hodovou výstavu Hanácky nebe v Galerii města Přerova na Horním náměstí. „Výstava nejen o krojích, ale také o hodech a dobrém jídle, o muzice a o tom, proč se Hanáci určitě dostanou do nebe, je doplněna krojovým fotokoutkem, takže největším Hanákem může být každý z návštěvníků,“ uzavřel Tomáš Barbořík.