Cestu za své peníze opravila soukromá firma, kraj jí pak bude náklady až do roku 2014 splácet.

„Snažíme se do oprav silnic investovat nemalé finanční prostředky. Peníze hledáme v rozpočtu kraje, ale také prostřednictvím různých dotací či půjček. Teď se však naskytla další možnost, kterou nabízí projekt PPP. Je to poprvé, co kraj tohoto způsobu spolupráce využil,“ řekl ve středu 27. srpnanovinářům hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík, který projekt představil v Brodku u Přerova.

V projektu PPP jde o spolupráci veřejného a soukromého sektoru, v němž zástupci kraje spatřují hned několik výhod. Jednak kraj nemusel na nákladnou investici shánět finance, protože se o to postaral investor, který se zároveň zavázal, že bude komunikace udržovat až do roku 2014.

V tomto případě navázal kraj partnerství se společností Stavby silnic a železnic, která se ujala rekonstrukce zhruba dvanáctikilometrového úseku silnic na Olomoucku a Přerovsku.

Náklady bude kraj firmě vracet až do roku 2014 ve dvaadvaceti čtvrtletních splátkách s tím, že první splátka musí být uhrazena do konce března příštího roku.

„Pokud se tato forma spolupráce osvědčí, jakože si myslím, že ano, budeme s tímto projektem pokračovat i v budoucnu. Projekt PPP se dá uplatnit nejen v oblasti infrastruktury, ale například i v sociální sféře či resortu školství,“ podotkl hejtman Kosatík.

Opravy, které se letos v rámci projektu uskuteční, se týkají zhruba dvanáctikilometrového úseku silnic, z nichž se větší část nachází na Přerovsku. Celkové náklady jsou vyčísleny zhruba na 170 milionů korun.

Rozsáhlá oprava silnic je rozdělena na dva úseky. První vede od Dubu nad Moravou na Olomoucku, pokračuje přes Brodek u Přerova a končí za Rokytnicí. Tento úsek už je dokončený, až na průtah Brodkem u Přerova.

„Někteří občané měli připomínky k vydání stavebního povolení. Letos se už stavební práce zahájit nepodaří, ale věřím, že se s rekonstrukcí začne hned na jaře příštího roku,“ řekl starosta Brodku u Přerova Jan Beneš.

Druhý úsek se týká silnic od obcí Domaželice až po Křtomil. Stavební práce nyní probíhají přímo v obcích Lipová a Křtomil, kde má stavební ruch skončit v listopadu.

„K začátku srpna se prostavělo celkem 116 milionů, což představuje asi šestasedmdesát procent z celkového objemu nákladů na tuto akci,“ vyčíslil mluvčí Olomouckého kraje Tomáš Kocych.