Dříve se Vladimír Odstrčil díval na jeden film klidně i dvacetkrát, dnes sleduje zhruba jeden z deseti.

„Ještě jako student jsem začínal v tehdejším kině Jas. Můj otec pracoval jako konstruktér v Meoptě, a když se v kině upravovala technika na širokoúhlou projekci, chodil tam pomáhat, a já s ním. Zaujalo mě to a zůstal jsem u toho," vzpomíná.

V kině Jas promítal s přestávkami do roku 1965. O rok přešel do nově otevřeného kina Panorama v Předmostí, kde zůstal až do devadesátých let. Jako záskok fungoval i v kině Oko – prostřídal tak všechny přerovské biografy.

V kině Hvězda promítá dvacet let, stejně jako otec se stal konstruktérem, a tak se tady podílel na proměně techniky. Mimo jiné na automatizaci „pětatřicítkových" projektorů.

„Technika za celou dobu udělala značné pokroky, Pamatuji si, že jsem začínal s obloukovými lampami jako světelným zdrojem, potom přišly xenonové výbojky, které se v různých variantách používají dodnes. Pak přišel proces digitalizace – filmy už nechodí na pásu, ale na harddisku neboli externí paměti. Obsah se nahraje do serveru projektoru a odtud se promítá," přibližuje.

Dnes hlavně připravuje, jaké ukázky lidem po setmění v sále pustí, moderní technika všechno zvládne sama.

„Ještě bych chtěl jednou promítat filmy na pětatřicítku. Kopie už se ale nevyrábí," připomíná.

Po dva týdny lehce erotický snímek

S příchodem multikin začal boj o diváky, pan Odstrčil ale pamatuje doby, kdy kvůli velkému zájmu hráli po dva týdny italský film Bože, jak hluboko jsem klesla!

„Byl to první trošku erotický film, který jsme promítali. V Panoramě v Předmostí se hrálo třikrát týdně, a film jsme museli prodloužit – bylo pokaždé vyprodáno. Objížděl jsem na motorce všechny plakátovací plochy, na které jsem lepil oznámení o prodloužení," prozrazuje.

Filmy doma v televizi už Vladimír Odstrčil nesleduje.

„Radši se podívám na sportovní přenos nebo na naučný program, kde se něco dozvím," říká.

Z posledních filmů, které ze své kabiny soustředěně sledoval byl například Titanic nebo Avatar.

„Oba filmy byly podle mě velmi dobře udělané. Taky se rád podívám na české komedie," uzavírá muž, který ani v důchodovém věku neztrácí energii a chuť promítat lidem snímky.