„Loni v létě nám zavolala sekretářka Jana Svěráka,“ vzpomíná majitel firmy Noe Vladimír Beckert.

Režisér chtěl pro výrobu Kukyho českou firmu, která vyrábí textilní hračky a těch už u nás moc nezbylo. Od loňského léta tedy ve firmě žijí s Kukym.

„Byli jsme se podívat na natáčení v Letňanech, od září moje žena Martina pracovala na prototypech loutky, tak aby se dala vyrábět ve velkém, zároveň neztratila své kouzlo a byla co nejvíc podobná filmovému Kukymu“, popisuje Vladimír Beckert.

Během roku se mnohokrát sešli s Janem Svěrákem i s výtvarníkem Jakubem Dvorským.

Perfekcionista Jan Svěrák chtěl, aby byly zachovány všechny detaily Kukyho, včetně díry na břiše a pilin, Beckertovi ale museli oscarového režiséra uvést do reality:

„To by nám zkušebna nepovolila, pro výrobu hraček jsou stanovena přísná pravidla,“ usmívá se Vladimír Beckert.

Spolupráci s režisérem a výtvarníkem si ale pochvaluje: „Jsou to velmi kreativní lidé, byla to úžasná práce.“

Kuky sice vypadá jako jednoduchá loutka, je to v podstatě jenom stylizovaný medvěd, ale pro výrobu hračky je to postavička těžká.

„Chtěli jsme zachovat co největší podobnost s filmovým Kukym,“ říká Vladimír Beckert.

Ten není pravidelný a to, co vypadá jako nejjednodušší, je ve skutečnosti nejsložitější – vtisknout mu ten správný výraz. Cesta ke Kukymu nebyla rozhodně přímočará a jednoduchá.

Část produkce šijí v Číně

Původně měl být medvídek prodáván v plechovce, což byl úžasný nápad, ale vzhledem k tomu, že výrobce byl pod velkým tlakem, aby loutka byla co nejlevnější, muselo se od něj upustit.

Dlouho hledali vhodný materiál. V České republice je dnes totiž velký problém sehnat materiál i doplňky, například oči. Tuzemských výrobců zbylo velmi málo. Nakonec našli úplet, se kterým ale byly problémy při výrobě, takže se musí před sešíváním upravovat.

Kvůli tlaku na co nejnižší cenu se také část produkce šije v Číně. Ale Kuky se teď už vydal do světa. Následovat ho budou další postavičky z filmu.

„Například dobrácký kapitán von Hergot , proradný Anuška, ale i žlutá kamarádka Kukyho Bublina se, myslím, velmi povedly,“ domnívá se Vladimír Beckert.

„Teď ještě dopracováváme stojan, ve kterém se budou hračky nabízet v obchodech,“ popisuje Vladimír Beckert.

„Dolaďujeme visačky, část produkce jsme už odevzdali výrobci nealkoholických nápojů, který je jedním z partnerů filmu "Kuky se vrací“ a který medvídka používá nyní exkluzivně pro svou spotřebitelskou soutěž."

František i žížala Julie

Společnost Noe z Lipníka nad Bečvou, kde má hlavní část svých dílen, má v uměleckém světě už řadu počinů.

S Dagmar Patrasovou spolupracovali na úspěšných hračkách žížale Julii, kosu Oskarovi, kosici Kláře a také na dříve populárních kuřátkách Pipi a Pepa.

S Michalem Nesvatbou spolupracují stále – společně vyvinuli veselé látkové potahy na kliky a originální maňásky se zvukem autíčko, vláček a traktor.

Také velmi populární František a Fanynka z televizní Kouzelné školky anebo klaun Kostkáč z televizního programu pro malé děti Kostičky jsou v Noe doma.

Martina Beckertová je také autorkou maskota města Lipníka nad Bečvou, lipové víly Tilinky, ale také například kostýmů pro úspěšný muzikál Růženka.

Magdalena Gladišová