„Další projekce mysteriózního dramatu otce Českého lva Petra Vachlera bude kino přidávat od 23. listopadu, kdy je naplánována oficiální premiéra filmu,“ řekla vedoucí kina Hvězda Svatava Měrková.

Netradičně pojaté ztvárnění filmu, ve kterém se autor zamýšlí nad tím, co je smyslem života, láká diváky napříč všemi věkovými kategoriemi, zájmy, náboženstvími i názory.

„Mně osobně se podařilo film vidět na speciální projekci pro kinaře, jejíž součástí byla i beseda s režisérem Petrem Vachlerem - a je to po tvůrčí stránce něco, co jsem dosud v žádném filmu neviděla. Navíc obsah vede k hodně dlouhému zamyšlení a za mě nestačí snímek vidět jen jednou,“ zmínila Svatava Měrková.

Kino Hvězda se připojí ke dvěma festivalům

Podzim v přerovském kině Hvězda bude podle ní lákavý a nabídne hned dva zajímavé festivaly. Po třech letech se do českých a moravských kin vrací ojedinělý projekt Tady Vary, který přináší divákům na plátna domovských kin ve městech a obcích snímky, jež bylo dosud možné zhlédnout pouze v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov s trenérkou Evou Petříkovou týden před nedělní Velkou pardubickou.
VIDEO: Sacamiro z beňovské stáje je podle sázkařů favoritem Velké pardubické

Projekt vznikl v roce 2020, kdy pandemie koronaviru odložila 55. ročník karlovarského festivalu o rok, ale tým Jiřího Bartošky přišel s náhradním řešením. Projekce vybraných filmů probíhaly souběžně v šestadevadesáti kinech po celé České republice. Jen v Přerově na ně zavítalo na tři stovky filmových fanoušků.

„Rozhodli jsme se naše diváky nezklamat a připojili se k této akci i v letošním roce. Jsme tak 43. kinem v republice, které bude mít možnost odehrát desítku festivalových filmů ve stejný den i hodinu jako ostatní v Čechách a na Moravě,“ doplnila Svatava Měrková.

Tady Vary startují 18. října snímkem Anatomie pádu. Následují 1. listopadu Umění jíst a milovat, 22. listopadu Napoleon, 13. prosince pak vánoční klasika Láska nebeská.

Instalování nábytku, zařizování pokojů a další úpravy interiéru probíhaly v minulých měsících v novém Domově pro seniory v Turovicích na Přerovsku.
Domov pro seniory v Turovicích se chystá na otevření. Nabídne stovku míst

„To jsou známé termíny a filmy pro letošní rok. O dalších projekcích v příštím roce zatím jen víme, že se budou promítat 10. ledna, 7. února, 13. března, 24. dubna, 22. května a 12. června. Konkrétní snímky distributor sdělí do konce letošního roku,“ řekla vedoucí kina.

Na celou sezonu Tady Vary bude možné si zakoupit předplatné - za deset festivalových večerů lidé zaplatí zvýhodněné vstupné 1 200 korun. „Pokud budete hrdým vlastníkem předplatného a nebudete se moci na některou z projekcí dostavit osobně, nevadí. Vaši abonentskou vstupenku můžete půjčit, komu budete chtít,“ podotkla Měrková. Lístky na jednotlivé snímky budou v prodeji i jednotlivě za obvyklé vstupné 160 korun.

Kino hvězda oslaví sté výročí studia Walta Disneyho

Druhým festivalem nazvaným Disney100 oslaví přerovské kino sté výročí studia Walta Disneyho. Nejen dětským, ale i dospělým divákům nabídne čtveřici filmů, které se v minulosti zapsaly do srdcí všech generací. Diváci zhlédnou 26. října snímek Na vlásku, o den později pak Ledové království. Osmadvacátého října se mohou těšit na film 101 dalmatinů, který byl v Česku uveden v roce 1995, následovat bude 29. října Lví král.

Azylový dům pro bezdomovce má vyrůst v Kojetínské ulici v Přerově - v těsném sousedství romského ghetta.
Azylový dům v Přerově má příslib velké dotace. Co na to Romové z Kojetínské

„Myslím, že tento výběr ocení i rodiče, kteří viděli filmy sami jako malé děti a přijdou si na tu dobu zavzpomínat společně se svými potomky. Vidět takovou klasiku na velkém plátně se hned tak nepoštěstí, protože tato exkluzivní akce se už nikdy nebude opakovat,“ zmínila vedoucí kina.

Sté výročí založení The Walt Disney Company se datuje k 16. říjnu a jednotné vstupné na projekce činí symbolických 100 korun.