V našem regionu se zájemci mohou vydat k Chomoutovskému jezeru v Olomoucim do Tovačova, zamířit mohou i na Šumpersko.

U sousedů se akce chystá v sobotu 4. října v Záhlinicích na Kroměřížsku, na vycházku s pozorováním ptáků a posloucháním jejich hlasů se zájemci mohou vydat na i Choryňské a Hustopečské rybníky na Vsetínsku.První říjnový víkend patří Festivalu ptactva a to nejen u nás, ale v celé Evropě.

„Účastníci z řad veřejnosti získají mnoho nových informací o jednotlivých druzích ptáků, o jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany. Na mnoha místech organizátoři také připravují oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Pro děti budou nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou," sdělil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Olomouc

Kdy: neděle 5. října

Kde: Chomoutovské jezero (Olomouc)

Sraz je v neděli 5. října v 7.30 na parkovišti u Chomoutovského jezera, za křižovatkou směr Březce, místní část Štěpánova. Na místo je spojení autobusem z Olomouce, buď linkou 764 (odjezd 6.45 hod. z autobusového nádraží v Olomouci, příjezd na zastávku Chomoutov – škola v 7.13 hod.) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6.59 hod., příjezd na zastávku Chomoutov – škola v 7.18 hod.). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí a poté po louce kolem jezera.

„K vidění budou protahující druhy kachen a další zajímaví ptáci. V plánu je ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba dva kilometry a k exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu," sdělil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Vedoucím exkurze je Jan Vidlař, telefon: 775 254 238.

Tovačov

Kdy: neděle 5. října

Kde: Tovačov (Přerovsko)

Sraz účastníků je v neděli 5. října v 7.45 u sádek Hradeckého rybníka v Tovačově. Odjezd linkového autobusu je v 7 hodin z autobusového nádraží v Přerově (stanoviště č. 16).

„Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce a dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť," uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově. Součástí akce bude i v 11.30 slav­nostní otevření pozorovatelny na Troubeckém jezeře.

Vedoucím je Adolf Goebel, telefon 776 064 743 a Jiří Šafránek telefon: 606 324 763

Červenohorské sedlo

Kdy: sobota 4. října

Kde: Červenohorské sedlo (Kouty nad Desnou – Šumpersko)

Sraz příznivců přírody a ornitologie je v sobotu 4. října v 7.30 na Červenohorském sedle. Vycházka je v místě významné tahové cesty ptáků, ukončení akce organizátoři předpokládají ve 12 hodin.

Vedoucí je Petr Šaj, telefon: 724 800 937 nebo email: petr.saj@nature.cz

Šumperk

Kdy: pondělí 6. a úterý 7. října

Kde: Třemešské rybníky u Šumperka

Festival se uskuteční v pondělí 6. a úterý 7. října od 8 do 18 hodin. K vidění bude ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků. Organizátoři upozorňují, že školní kolektivy je nutné nahlásit předem. Vedoucí je Petr Šaj, telefon: 724 800 937 nebo email: petr.saj@nature.cz