Opozice na jednání zastupitelstva minulý týden místo konání akce, na kterou mají dorazit tisíce lidí, kritizovala. Padaly i návrhy, jestli by se nemohl festival přesunout třeba na letiště nebo výstaviště.

Hudební festival s názvem „Velká Morava fest“ obsadí v sobotu 13. července příštího roku louku parku Michalov a jeho hlavními hvězdami jsou Ewa Farna, Michal Hrůza, Janek Ledecký, Pokáč, Anna K. , kapely No Name, 05 a Radeček a Legendy se vrací. Rozpočet na akci je 4 miliony korun a organizačně ji zajišťují Kulturní a informační služby města ve spolupráci s produkční společností Petarda Production.

Koncert slovenské skupiny No Name uzavřel třídenní program Svatovavřineckých hodů v Přerově. 13.8.2023. Ilustrační foto.
Nový fesťák v Přerově: Velká Morava fest obsadí v červenci louku u Michalova

Opoziční zastupitelé si na jednání minulý týden stěžovali, že je o konání tak nákladné kulturní akce, která nemá v Přerově obdoby, nikdo neinformoval.

„Na jednání zastupitelstva v září se o tom nemluvilo a následně se objevila bombastická informace v médiích o založení nové tradice. Velmi nás překvapilo, že má být festival pořádán právě v Michalově, byť na louce,“ neskrývala údiv opoziční zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov).

Ta si myslí, že park Michalov, který je významným krajinným prvkem a sousedí se Záchrannou stanicí pro handicapované živočichy, není pro konání obřího hudebního festivalu vhodný. Hluk podle ní může rušit i ptactvo - festival se totiž koná v období druhého hnízdění ptáků.

Ilustrační foto
Proti covidu-19 se lidé očkují méně než proti chřipce. Vakcín je dost

„Taková akce je spojená s parkováním velkého množství lidí, konzumací alkoholu, s potřebou toalet. Místo konání je přímo absurdní a je porušením všeho, čím má Michalov být. Pochybuji, že dav o několika tisících lidí bude respektovat, co deklarujete. Po těchto akcích zůstane vždy spoušť. Nechápeme, proč vedení města nezvolilo třeba výstaviště, zimní stadion nebo jinou lokalitu,“ podotkla.

Podle radních bude ale pořádek během konání akce zajištěn. „Součástí celé akce by mělo být přehrazení louky, prostor bude navíc hlídat ochranka tak, aby nedošlo k poničení parku. Věnovali jsme tomu prioritní pozornost, protože je park Michalov pýchou Přerova,“ reagoval na výhrady opozice primátor města Petr Vrána (ANO).

Dva studenti Střední školy gastronomie a služeb v Přerově - Lukáš Kynstler a Kateřina Štiborová připravovali oběd pro prezidenta během jeho návštěvy Olomouckého kraje.
Studenti z Přerova vařili oběd pro prezidentský pár. Talíře se vrátily prázdné

Podle něj je spousta občanů, kteří festival ve městě uvítají. „Bude to největší kulturní akce tohoto typu v historii Přerova a přitáhne velké množství přerovských i mimopřerovských návštěvníků. Nikdy bych nedopustil, aby došlo v parku Michalov k ničení záhonků a podobně,“ zdůraznil primátor.

Oslava výročí parku

Radní hájili výběr místa i tím, že park Michalov právě v příštím roce oslaví sto dvacet let od svého založení. Festival má být tedy zároveň oslavou tohoto výročí. „Chceme Přerovákům, ale i lidem z daleka ukázat pozitivnější stránku našeho města, než jen nádraží. Pokud se tradice uchytí, můžeme festival dál pořádat,“ shrnul náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Podle něj se konají hudební festivaly v parcích i v okolních městech - v Brně, Zlíně, Kroměříži nebo Holešově. „Třeba v Holešově je park z roku 1624, který je ještě starší. Festival, který se zde koná, přitom navštěvuje 17 tisíc diváků. My počítáme s tím, že na akci dorazí pět tisíc lidí, takže to plocha zvládne,“ zmínil Dohnal.

Koncert kapely Tři sestry
Kam o víkendu? Na Krampusáky, Tři sestry a Horkýže Slíže, Halloween či výlov

Zastupitel František J. Hrabina (Za prosperitu Přerova) si myslí, že je vhodných lokalit ve městě určitě více. „Co kdybychom si od armády půjčili letiště, když my jim propůjčujeme Strojař?,“ navrhoval.

Opozici zajímalo i financování nákladného podniku. „Kde se vzala částka 4 miliony korun? Neuvědomuji si, že bychom něco takového schvalovali. Požádal bych o poskytnutí finanční rozvahy celé akce. Zajímalo by mě také, proč festival zajišťuje externí agentura, když naše několikadenní hody zvládají Kulturní a informační služby,“ namítl zastupitel Jan Horký (SpP).

Podle náměstka primátora Miloslava Dohnala je finanční částka na pořádání festivalu vyčleněna v rozpočtu města na příští rok, který budou schvalovat zastupitelé v prosinci. „Chtěli jsme, aby byl festival profesionálně zajištěn, a proto ta úzká spolupráce s agenturou. Nositelem jsou Kulturní a informační služby, a ty budou uzavírat smlouvy s umělci. Agentura Petarda je zprostředkovatelem mezi technikou, umělci, ochrankou a podobně,“ vysvětlil.