Po zahájení následoval první ze čtyř dokumentů, které jsou přístupné pro širokou veřejnost. Po filmu Přenašeč diváci mohli debatovat s Lenkou Albrechtovou, lékařkou na infekční klinice v Ostravě – Porubě, která se specializuje na diagnostiku a léčbu pacientů s HIV onemocněním a AIDS.

Před samotným začátkem však měly možnost zhlédnout některé vybrané projekce i studenti ze základních a středních škol.

„Školní projekce začaly v pondělí. Všechny termíny, které jsme nabídli školám byly obsazené. První tři dny tedy byly výborné. Jsme velmi rádi, že děti reagovaly a že se nám podařilo zajistit odborníky k debatám,“ uvedla koordinátorka Jednoho světa v Přerově Marcela Nosálová.

Hlavním cílem těchto školních projekcí je podle ní informovat a vzdělávat. „Myslím si, že se to daří. Samozřejmě někteří studenti jsou zvídaví, někteří méně. My se snažíme je do diskuse určitým způsobem zapojit. Hodně dělá to, jak je host zvyklý pracovat s dětmi,“ řekla.

Dalším středečním hostem byl po dokumentu Nedáme se umlčet předseda Ústředí muslimských obcí v ČR a předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi. Ve čtvrtek budou debatovat vedoucí dobrovolnické skupiny z Greenpeace v Brně Aďa Gálová a vedoucí Armády spásy Petr Janoušek, který se zabývá bezdomovectvím.

Na organizaci festivalu se podílejí studentky Gymnázia Jakuba Škody. „Festival jsem dělala i vloni. Máme na škole filmový klub, kde se snažíme pouštět i filmy, které je tady možné vidět tady. Zajímám se o tuto problematiku a v budoucnu bych chtěla něco podobného studovat,“ zmínila studentka Žaneta Dočkalíková z Tučína. (kre)