„Proto jsme se rozhodli, že prodejce i nakupující pozveme na Horní náměstí, kde se dvakrát ročně konají historické trhy - a kam lidé chodí velmi rádi kvůli příjemnému prostředí v blízkosti zámku. Podle organizátorů by se letos mohlo na trzích objevit i více stánků,“ shrnul přerovský primátor Petr Vrána.
Trhy na Horním náměstí se letos uskuteční v osmi termínech - ve čtvrtek 14. a 28. března, 11. dubna, 9. května, 13. června, 12. září, 10. a 24. října - vždy od 9 do 16 hodin.
„Prodejci nabídnou tradiční zboží jako je pečivo, mléčné výrobky, džemy, medy, víno, koření, k mání bude kvašená zelenina či zeleninové hořčice, brambůrky, nudle, uzenina i potravinové doplňky. Chybět nebudou ani řemeslné výrobky ze dřeva, proutí a kůže, zájemci si mohou koupit také šperky. Součástí bude i sezónní prodej zeleninové přísady a květin nebo nabídka drobného občerstvení,“ upřesnila Jana Neradilová z Okresní agrární komory v Přerově, která společně s městem trhy organizuje.
Změna místa konání farmářských trhů jí nevadí a Horní náměstí jí připadá jako nejpřívětivější varianta. „I prodejních stánků by zde mohlo být oproti minulosti více. Doufáme, že si Přerované najdou cestu na trhy v historické části města. A že atmosféra trhů ve spojení s kvalitními výrobky, příjemným posezením a hudebním doprovodem opět ožije,“ věří Neradilová.
Jedinou letošní výjimkou je podle ní masopustní trh, který se uskuteční v sobotu 10. února na Masarykově náměstí. Přerovský masopust zpestří trhy vůbec poprvé a stánky se otevřou od 8 do 13 hodin.
Lidé, kteří zavítají do centra města, si mohou u stánků koupit frgály z Palačova, vlčnovské koláčky, uzeniny, holandské sýry, sýry od Vyškova, pečivo z Wellartu, víno z černého rybízu, ovoce, mošty, medy z Bystrovan, ale také nudle, brambůrky, marmelády, nebo trubičky a koláčky ze Štěpánova.
„Masopustní veselí začne v sobotu 10. února v 9 hodin předáním práva před radnicí, odkud pak průvod zamíří na faru, do Jiráskovy, Wilsonovy a ulice Na Marku. Průvod se po cestě zastaví u těch hospodářů a hospodyň, které maskám otevřou dveře a pohostí je koláčky nebo štamprličkou. Chasu doprovázejí po celou dobu muzikanti z cimbálové muziky Okybača,“ popsala za organizátory Lenka Vaculínová z Folklorního souboru Haná a spolku Cukrle.