Farmářské trhy se přesunuly z tradičního místa kvůli rekonstrukci budovy bývalého Emosu, kde má vzniknout nové sídlo magistrátu. Na nové tržiště si ale Přerované nezvykli a kupujících přicházelo k zámku velmi málo.

„Prodejci tam postávali a neprodávali. Myslela jsem si, že si všichni zvyknou na nové komornější prostředí, ale nepomáhá nic. Na náměstí T. G. Masaryka byly fronty u vlčnovských koláčků nebo u dalších pekařů, ale teď odváželi prodejci výrobky zpátky - nešťastní, že promarnili celý den, a ještě prodělali na benzínu. Starší návštěvníci si zase stěžují, že je to do kopce, jsou tam kočičí hlavy, nerovný terén a špatně se jim sem chodí,“ shrnula hlavní výhrady Jana Neradilová z Okresní agrární komory v Přerově.

Trhy, které se měly konat 9. května, se proto neuskuteční. „Rozhodli jsme se, že nebudeme prodejcům prohlubovat ztrátu, takže se květnové trhy ruší. Ty červnové budou ještě na Horňáku, a pak budeme jednat o tom, zda probíhající stavební práce budou už v takové fázi, aby se na podzim mohly trhy vrátit na tradiční místo,“ informoval primátor Přerova Petr Vrána.

Aby lidé, kteří jsou ochotni akceptovat Horní náměstí, nepřišli o červnové trhy, podařilo se dohodnout s prodejci, že alespoň 13. června podle plánu přijedou a nabídnou své tradiční zboží - od potravin až po rukodělné výrobky.

V průběhu prázdnin se farmářské trhy nekonají - a ty s datem 12. září, 10. a 24. října, by už v ideálním případě měly být zpět na svém tradičním místě.

Farmářské trhy pořádá město Přerov ve spolupráci s Okresní agrární komorou osmým rokem. Letos poprvé se konaly dvakrát v březnu a jednou v dubnu na Horním náměstí.