„Prostory předmostské fary, která byla více jak čtyřicet let neobývaná, jsme zařídili během tří dnů. Naši dobrovolníci místnosti uklidili, zařídili sprchový kout a vybavili kuchyňku. Postele máme z bývalého hotelu Strojař, matrace z Hotelu Zimní stadion od pana Jaroslava Hýzla, který nám je ochotně přivezl. Prostěradla a povlečení přinesli dobrovolníci. Ženy připravily postele jako na hotelu - i s ručníkem a mýdlem,“ vylíčil farník Tomáš Dostal.

Ten je podle svých slov rád, že se podařilo během krátké doby zmobilizovat síly.

„Nabízíme kapacitu deseti lůžek - dva pokoje jsou po čtyřech a jeden se dvěma lůžky. Další rezervní lůžko je nachystáno pro případ nutnosti v garáži,“ zmínil.

Karel Váleček při prohlídce protiatomového krytu v přerovském kině Hvězda, u jehož výstavby v letech 1974 až 1976 osobně byl.
Úkryt v kině Hvězda? Uvedení do provozu by trvalo půl roku, říká Karel Váleček

Na faru v Předmostí přijely v pátek dopoledne dvě ženy s dětmi z Ukrajiny - rodina má ale v Přerově příbuzné a ubytování nevyužije. Už o víkendu by měly dorazit další ženy s dětmi, s jejichž ubytováním se počítá.

Cenné rady, jak postupovat při vyřizování záležitostí po příchodu do Česka, poskytla uprchlíkům pracovnice sociálního odboru přerovského magistrátu Ivana Milo.

„Tato rodina přijela ve středu, protože tatínek mladší paní tady pracuje. Jedná se o dvě dospělé osoby a dvě děti. Poradenství po telefonu jsme ale poskytli i manželskému páru, který se ujal jiné rodiny - ženy se dvěma dětmi. Další rodina uprchlíků sice do Přerova přijela, ale protože má vazby v Pardubicích, odcestovala do jiného kraje. Ještě dnes očekáváme příchod jedné rodiny,“ zmínila.

Okamžitá finanční pomoc

Pomoc uprchlíkům koordinuje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), ale lidé ji mohou řešit i po vlastní linii - to se týká především těch obyvatel Ukrajiny, kteří zde mají kontakty nebo příbuzné.

„Na Krajském centru pomoci Ukrajině v Olomouci se uprchlíkům věnuje cizinecká policie, jsou tam zástupci zdravotní pojišťovny, kteří jim na místě vytisknou kartičky pojištěnce, zaměstnanci Úřadu práce a je zde i psychologická pomoc,“ upřesnila Ivana Milo.

Registrační a asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. 4. března 2022
Stovky uprchlíků už prošly krajským centrem, bude se stěhovat

Připraven pomoci s vyřizováním formalit je i přerovský magistrát.

„Tato rodina se přese mě kontaktovala na cizineckou policii, kde se zaregistrují, pak je předají na azylový a migrační odbor, a oni požádají o vízum. Kartičku pojištěnce si mohou vyřídit na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, ta ve Smetanově ulici v Přerově to dokáže udělat hned,“ dodala.

Pracovníci sociálního odboru vyřizují uprchlíkům také okamžitou finanční pomoc.

„Dospělá osoba má nárok na částku ve výši existenčního minima, což je 2 490 korun, u dětí se tato částka liší podle věku. Dnes jsem peníze v hotovosti vyzvedla a předala rodině, aby měla něco do začátku,“ popsala.

Ubytování i jinde

Ubytování pro uprchlíky zajišťují i jiné fary na Přerovsku.

„Na faře v Předmostí máme tři místnosti, sociální zařízení a kuchyňku. Už jsou obsazené i fary v Domaželicích a Dřevohosticích, nachystané jsou prostory v Tovačově a můžeme využít i faru v Prosenicích. Na každé z nich je možné ubytovat zhruba desítku lidí,“ uvedl děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg.

Zástupci vedení města jsou denně v kontaktu s krajem a nabídli pro uprchlíky kapacitu Hotelu Zimní stadion, kde je možnost ubytování asi čtyř desítek lidí.

„Město se postará nejen o zajištění dávek hmotné nouze, ale i o to, aby ukrajinské děti mohly u nás chodit do školy a školky,“ uzavřel náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).