Přerovští radní teď fotbalistům schválili další finanční injekce za více než 200 tisíc korun.

„Radní odsouhlasili udělit finanční podporu pěti fotbalovým klubům na sportovní činnost v letošním roce v celkové výši 200 tisíc korun. Tímto záměrem se však budou ještě zabývat zastupitelé,“ potvrdil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

„Jde o mimořádné dotace, o které jsme byli požádáni ze strany zástupců jednotlivých klubů,“ doplnila náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková. Pokud přerovští zastupitelé navrhované dotace posvětí, z největšího obnosu se může těšit 1. FC Přerov. Ten by mohl získat 80 tisíc korun.

„Peníze by nám pomohly s dofinancování ročníku 2008. Sloužily by na dovybavení sportoviště a zakoupení výstroje a výzbroje pro fotbalisty. Zároveň bychom je použili na dofinancování výdajů za dopravu a energie,“ uvedl místopředseda 1.FC Přerov Luděk Judas.

Podpory z městského rozpočtu by se ale měl dočkat také přerovský fotbalový klub Viktorie, klub mládežnické kopané v Předmostí, fotbalisté z Kozlovic a tělovýchovná jednota v Újezdci.

Další desetitisícovou dotaci schválili přerovští radní pro Okresní svaz metané. „Peníze jsou určeny na úhradu za dopravu čtyř přerovských družstev na Českém poháru v lední metané, který se konal v říjnu v Českých Budějovicích,“ upřesnil Přidal.

Město Přerov podporuje sport mnohem výrazněji než kulturu. „Z grantového programu byla letos do sportu uvolněna částka ve výši 1 milion 817 tisíc korun, do oblasti kultury šlo 325 tisíc korun,“ vyčíslil Přidal. Zástupci přerovského magistrátu přiznávají, že na sport jsou už řadu let v grantovém programu vynaloženy větší částky, ale to prý neznamená, že by kultura byla na okraji jejich zájmu.

„Město totiž přispívá na kulturu i mimo grantový program. Každoročně uvolňuje příspěvky například na jazzový festival, na zajištění kulturní části při setkávání zdravých a handicapovaných osob s názvem Mosty, na předávání ocenění nejlepších tenistů Zlatý kanár, ale výrazná částka směřuje třeba také na podporu kulturního programu v Městském domě,“ vyjmenovala vedoucí kanceláře přerovského primátora Daniela Novotná.

Podle jejích slov podporu z grantového programu pak získávají různé hudební a umělecké skupiny.

„Nemůžeme si nijak zvlášť stěžovat. Na letošní rok jsme od města dostali 30 tisíc korun. Tyto peníze nám samozřejmě nepokryjí ani polovinu vynaložených celkových ročních nákladů na chod divadla, ale naštěstímámei jiné zdroje podpory, například prostřednictvím sponzorů,“ uvedl vedoucí jediného amatérského divadla v Přerově Ivo Kolařík.