Pokles covidových pacientů na standardních lůžkách eviduje také Nemocnice Přerov.

Naopak na jednotce intenzivní péče se situace zatím nezlepšila. Z 30 nakažených je 8 ve vážném stavu, většina z nich připojená na umělou plicní ventilaci.

„Tento týden začínáme postupně obnovovat plánovanou péči, a to zejména tu, která nevyžaduje péči na oddělení JIP. Předpokládáme, že se podaří kompletní péči obnovit v řádech týdnů až měsíců,“ informovala Radka Miloševská, mluvčí společnosti AGEL.

Operativa v 1. čtvrtletí roku 2021 klesla zhruba o 40 procent. Nejvíce čekajících pacientů patří mezi návštěvníky ortopedického oddělení.

Fakultka: uvolnily se desítky lůžek

Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) bylo koncem minulého týdne hospitalizováno 95 pacientů s covidem-19. Oproti předchozímu měsíci počet klesl o 40 pacientů.

„Lze předpokládat, že čísla mohou dále klesat,“ uvedl mluvčí FNOL Adam Fritscher.

I díky přívětivým prognózám epidemiologů se jedno z covidových oddělení uvnitř krajské fakultky už přeměnilo na urologickou kliniku a opět slouží svému původnímu účelu.

Uvolnilo se tak 20 lůžek. Přestavování dalších oddělení pro běžné účely bude následovat dle epidemiologické situace.

Na základě nařízení ministerstva zdravotnictví, které rozhodlo o pozastavení neakutní péče, museli odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc jenom letos odložit přibližně 1 700 operací. Týkalo se to například žlučníků, artroskopií nebo totálních endoprotéz kloubů.

„V případě neodkladných zákroků, z důvodu ohrožení života či nevratného zhoršení zdravotního stavu, byla péče samozřejmě zachována,“ doplnil Fritscher.

VNO: Fronta s bolavými zády

Situace se viditelně zlepšila rovněž ve Vojenské nemocnici Olomouc (VNO). Ze 46 standardních lůžek je obsazená necelá třetina. Největší nápor tu zaznamenali v polovině března, od té doby počty hospitalizovaných klesají.

Díky tomu je již 17 lůžek včetně přistýlek připraveno pro pacienty chirurgie. Jako další se má vrátit do normálu oddělení pro léčbu závislosti.

Výkonnost VNO během nouzového stavu klesla na 75 procent.

„Omezena byla hospitalizace na ORL, kožním a neurologickém oddělení a ze 40 procent i na chirurgii, interně a psychiatrii,“ prozradil ředitel VNO Martin Svoboda.

Na dohnání výpadku péče mají jeho zaměstnanci necelých 9 měsíců, přednost dostanou odložené chirurgické zákroky.

Nejobtížnější návrat k normálu zde očekávají u neurologie, kde fronta pacientů čeká na úlevu od chronických bolestí zad.

Zasloužená dovolená. Jak ale zajistit provoz?

Jakmile pandemie odezní a situace se uklidní, zdravotníci nepochybně zažádají o zaslouženou dovolenou.

Jak ale nechat všechny přetížené zaměstnance vydechnout a zároveň zachovat personální stav, aby nedošlo k dalšímu omezení provozu?

„Pokud to situace dovolí, umožníme odpočinek a vybírání dovolené především těm zdravotníkům, kteří tak kvůli epidemii doposud učinit nemohli,“ reagoval mluvčí Fakultní nemocnice.

„Ve spolupráci se zaměstnanci budeme hledat řešení tak, aby bylo co nejpřijatelnější pro všechny strany,“ ujistil ředitel Vojenské nemocnice.

Profesionalitu, nasazení, obětavost a mnohdy i kreativitu svých lidí, kteří se dle slov Martina Svobody zapisují zlatým písmem do historie VNO, chce odměnit v maximální možné míře.