Operace, které jsou odkladné, omezuje největší středomoravská nemocnice od pondělka.

„Ano, ode dneška omezujeme plánované operativní výkony, ambulantní péče zůstává prozatím zachována,“ sdělil Deníku mluvčí nemocnice Adam Fritscher. „Pacienti, jako ve všech těchto případech, budou kontaktováni ze strany klinik,“ doplnil.

V izolaci má fakultní nemocnice aktuálně 63 zaměstnanců a v karanténě zhruba 300 lidí. Na chod jednotlivých pracovišť to však podle vedení nemocnice i vzhledem k omezení plánované operativy nemá vliv.

Pomoc od mediků a studentů

Ve fakultní nemocnici již vypomáhají medici a studenti zdravotnických škol. „A nadále je aktivně oslovujeme i s ohledem na další možný vývoj situace,“ sdělil mluvčí nemocnice.

Nemocnice holdingu Agel v Olomouckém kraji prozatím poskytování péče neomezují.

„Pacienti jsou objednáváni k návštěvám do ambulancí, k vyšetřením i plánovaným zákrokům,“ sdělila Deníku Radka Miloševská za nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku.

Vojenská nemocnice Olomouc péči nijak neomezuje. Prozatím.

„Ale interní oddělení se musí vyrovnat s částečně sníženou lůžkovou kapacitou, zatím se to daří,“ řekl v pondělí Deníku ředitel nemocnice Martin Svoboda.

Covidová lůžka se plní

V nemocnicích v regionu narůstá počet pacientů hospitalizovaných s Covid-19. Ve fakultce jich v pondělí leželo 24, z toho 6 s těžším průběhem na JIP lůžkách. Lůžka jsou pro covid pozitivní pacienty i v dalších nemocnicích. Potřeba jsou stále více.

Vojenská nemocnice v pátek otevřela covid oddělení s 15 lůžky.

„Již druhý den, v sobotu, byla obsazena všechna lůžka. Průběh onemocnění je vesměs středně těžký spojený s oboustranným virovým zánětem plic,“ sdělil ředitel Svoboda.

V prostějovské nemocnici aktuálně leží 16 pacientů, z toho 4 na oddělení ARO. V Jeseníku je pak hospitalizován jeden pacient na oddělení ARO.

„I proto přerovská nemocnice otevírá také covidovou jednotku, a to konkrétně se čtyřmi lůžky akutní intenzivní péče, dalších dvacet lůžek pak standardních. Hospitalizováni zde budou nemocní z celého kraje,“ sdělila Deníku Miloševská.

Jaké jsou kapacity?

Podle statistik Ministerstva zdravotnictví je v Olomouckém kraji k dispozici celkem 1620 standardních lůžek s kyslíkem. Volných je 30 procent.

Lůžek s umělou plicní ventilací je 103 a volných je téměř polovina. V případě lůžek JIP (ARO a JIP pro dospělé), kterých je 229, je k dispozici 21 procent. Dále jsou v kraji vyčleněny kapacity ECMO pro nejtěžší případy, kdy lidé potřebují „umělé plíce“ a pumpu ulehčující práci srdci. V pondělí byly volné.

V Olomouckém kraji bylo v pondělí ráno 1954 osob s potvrzenou nákazou Covid-19. Za neděli podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo úmrtí na celkových 37.