Kolem jsou desítky aut a lidé se pomalu tlačí do areálu, který je plný zboží určeného k dražbě. Ta má začít v jednu hodinu, ovšem návštěvníci, kteří si chtějí nabízené zboží v klidu prohlédnout, jsou tady už mnohem dříve.

Jako první mě zaujme asi dvacítka aut před halou s movitým zbožím. Auta jsou vystavena s otevřenými kapotami od motoru a motá se kolem nich spousta lidí. Nejvíce je tady škodovek. O ty je ostatně ze všech aut největší zájem.

„Přišel jsem si koupit auto. Už jsem si vybral červenou octavii," vysvětluje mi důvod své návštěvy dražby jeden z příchozích Josef Martiňák.

Po obhlédnutí aut zamířím do haly se všemožným zbožím. Tady už je poměrně plno. LCD televizory, jízdní kola, pračky, počítače, nábytek, obrazy. Vše je úhledně srovnáno v policích.

Velký zájem je ale také o fotoaparáty. Právě kolem nich se tlačí poměrně velká skupinka návštěvníků. Smutný pohled na věci, které ztratily své původní majitele.

„Jsem tady podruhé. Přijela jsem se podívat, co je tady za fotoaparáty," svěřuje se osmnáctiletá Adriana Hromadková, která má, stejně jako všichni účastníci dražby, v ruce několikastránkový seznam.

V tom je zavedeno veškeré zboží s odhadovanou i vyvolávací cenou. Ta bývá oproti původní ceně sotva třetinová. Televize, která podle odhadu stojí dvanáct tisíc korun, se tak prodává pouze za čtyři tisíce. Záleží ale jen na zájemcích, kam až se konečná částka vyšplhá.

„Většinou se dá zboží koupit velice výhodně, ale záleží na dražitelích, kam cenu posunou," upozorňuje mě David Tala na to, jak to s cenami vlastně je.

Po vyhlédnutí zboží ve skladu si každý zaznamená jeho číslo, aby věděl, co chce dražit a ve správný čas se dostavil na místo aukce. Tam se všechny předměty postupně zobrazují na plátně. I přesto, že je teprve chvilku po obědě, dražební místnost je plná a nově příchozí se nemají kam posadit.

Stovky lidí, tisícovka věcí

V celém areálu je kolem pěti set lidí. Podle exekutorů je to ale výjimečně nízké číslo.

„Obyčejně tady bývá kolem sedmi až osmi set návštěvníků a okolo tisícovky věcí, určených k dražbě," řekl.

Dnes je dražených předmětů něco málo přes osm set.

Úderem jedné hodiny začíná aukce. Lidé mávají čísly ve vzduchu a netrpělivě čekají, kdy přijde na řadu jejich vytoužený předmět. Kromě běžných spotřebitelů se ale na dražbách pravidelně pohybují i majitelé různých vetešnictví a bazarů. Ti nakoupené zboží nabízejí ve svých obchodech dál k prodeji.

Napětí se stupňuje, přichází únava. Čím dříve je předmět dražen, tím lépe. Lidé tak alespoň nemusejí čekat až do šesté nebo sedmé hodiny večerní, kdy dražba obvykle končí. Své zboží si totiž mohou vyzvednout hned po tom, co jim ho přiklepnou.

Vpodvečer končí aukce i dnes. Někteří návštěvníci z ní odcházejí s úsměvem na rtech a novými spotřebiči či ostatními věcmi. Jiní naopak zklamaní, že nezískali to, co chtěli. A možná už přemýšlí nad tím, co si přijedou vydražit zase za měsíc.

Denisa Smetanová