Umístěna bude na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar v letech 1928 až 1934 žil a kde vznikaly jeho první básnické pokusy. „Den věnovaný hudbě jsme vybrali pro odhalení pamětní desky záměrně, protože Josef Kainar nebyl jen básník, ale i hudebník a textař. Proslavil se také jako ilustrátor, dramatik, překladatel a novinář - byl zkrátka umělcem mnoha tváří,“ řekl primátor města Petr Vrána, který se odhalení zhostí.

Při příležitosti Evropského dne hudby se od 16 hodin u kina Hvězda představí pěvecký sbor Vocantes. Ve stejnou dobu u Přerovanky zahraje hudební kapela Triangl band. Památník jednoty bratrské nabídne od 17 hodin irský folk v podání dívčí skupiny Beltane Girls.  Z altánu v Michalově ve stejný moment rozezní kytary a bubny z rukou žáků ZUŠ Bedřicha Kozánka.

Hudební odpoledne vyvrcholí u majáku v Bezručově ulici, kde od 18 hodin zazní v podání Petr Stojan Quartetu zhudebněné básně Kainara i další melodie.

Program doplní žáci ze Základní školy U Tenisu, kteří svým recitačním pásmem pod názvem Dětská chvilka pro Kainara připomenou básníkovu tvorbu pro děti. V případě nepříznivého počasí bude podvečerní program přesunut na přerovský zámek do slavnostní síně.

  • 16.00 odhalení pamětní desky Josefa Kainara na ul. Gen. Štefánika 18
  • 16.00 - 17.00 vystoupení pěveckého sboru Vocantes u kina Hvězda
  • 16.00 - 17.00 TrianglBand (Charita Přerov) u Přerovanky
  • 17.00 - 18.00 Beltane Girls (irský folk) u Památníku jednoty bratské
  • 17.00 - 17.45 DrumKids a Kytarové soubory ZUŠ Přerov v altánu Městského parku Michalov
  • 18.00 - 18.45, 19.00 - 19.30 Petr Stojan Quartet u majáku
  • 18.45 - 19.00 Dětská chvilka pro Kainara - žáci ZŠ U Tenisu u majáku

Poprvé se den hudby, také známý jako Fête de la Musique, konal ve Francii 21. června 1982. Svátek hudby byl pojat jako hudební happening, jehož hlavní scénou byly městské ulice, náměstí, parky, zahrady a další veřejnosti volně přístupné prostory. Uskutečnilo se mnoho koncertů v celé Francii, což přilákalo tisíce lidí.

V současné době se tento den oslavující hudbu všech žánrů koná ve většině evropských zemí a také například v Japonsku a Austrálii. Svátek muzikantů se snaží přinést hudbu do míst, kde si ji může vyslechnout široká veřejnost.