V Přerově i Hranicích proběhly volby hladce a nedošlo k žádným komplikacím ani incidentům.

Disciplinovanost Hraničanů během eurovoleb nikdo centrálně nestřežil.

„V tuto chvíli nemám ještě o volební účasti v našem městě vůbec žádné informace,“ řekla v sobotu krátce po patnácté hodině vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Hranicích Dagmar Kantorová.

V Přerově byla naproti tomu voličská účast bedlivě sledována.

„Vyhodnotili jsme údaje z patnácti okrsků v Přerově a jeho místních částech a volební účast za oba dva dny je kolem pětadvaceti procent,“ shrnul vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma. Mezi účastí voličů v jednotlivých částech Přerova byly ale značné rozdíly.

Zatímco v okrsku číslo 47, kam přicházejí volit lidé z Jižní čtvrti a přilehlých ulic, byla v sobotu těsně před uzavřením volebních místností účast 30,2 procent, v jednom z okrsků v Palackého ulici činila pouze 13,1 procent.

„První den přicházelo lidí více, dnes je jich asi o deset procent méně,“ popsala předsedkyně volební komise Helena Janoušková.

Ve stejné ulici, jen o několik desítek metrů dál, už ale zamířilo k urnám na 30 procent lidí. „Účast byla po oba dva dny vyrovnaná, v pátek přišel stejný počet lidí jako v sobotu,“ informovala Marcela Herbriková z volebního okrsku číslo 13.

Podle Miloslava Pospíšila z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu mají členové volebních komisí až do nedělního večera volno. Potom je ale čeká náročná „noční směna“.

„V sobotu po druhé hodině odpoledne se uzavřely všechny volební místnosti. Okrskové komise zapečetily schránky a znovu se sejdou až v neděli 7. června před 22 hodinou. Teprve po desáté večer jsou oprávněni rozpečetit schránky a zahájit zpracování výsledků voleb,“ nastínil Pospíšil.

Čísla ze čtyř sběrných míst přerovského regionu – Přerova, Hranic, Lipníku nad Bečvou a Kojetína by se měla na internetových stránkách Českého statistického úřadu www.volby.cz objevit už v neděli kolem půlnoci.

„Konečné výsledky voleb ale budeme znát až v pondělí nad ránem. Stačí, aby se zadrhlo zpracování v jediném okrsku, tak jako se to stalo při minulých volbách do kraje a do Senátu v Hranicích, a celkový výsledek se zpozdí,“ uzavřel Pospíšil.