„Své kandidátky sestavilo celkem 38 stran, což je více než při posledních evropských volbách v roce 2009. Jednotlivé strany mohly zaregistrovat až 28 kandidátů, ne každá toho ale využila," řekla Jarmila Benešová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Olomouci.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v pátek 23. května v době od 14 do 22 hodin, v sobotu 24. května pak od 8 do 14 hodin.

Na Přerovsku se bude volit v celkem 207 okrscích. Nejvíce, tedy 51, je jich v Přerově, v Hranicích 20, v Lipníku 11 a v Kojetíně 8.

Zájem lidí o evropské klání většinou nebývá takový, jako při volbách do Poslanecké sněmovny a obecních zastupitelstev. Před pěti lety se na Přerovsku dostavilo k urnám pouze 28 procent voličů.

Zvláštností těchto voleb je, že jejich výsledky budou známy až v neděli v pozdních večerních hodinách tedy teprve po sečtení všech evropských okrsků.

„Výsledky mohou být totiž zveřejněny až poté, co budou ukončeny volby ve všech státech Evropské unie," vysvětlil Jaroslav Sláma z odboru vnitřní správy přerovského magistrátu.

Přípravy jsou v těchto dnech v plném proudu.

„Hlasovací lístky jsme obdrželi a tento týden by je mohla začít pošta v Přerově roznášet po městě. Ve schránkách by měly být do 20. května," upřesnil.

O křesla v Evropském parlamentu se uchází celkem 38 stran.

Kromě těch zavedených se mezi nimi objevují i ne příliš známá uskupení jako Hnutí sociálně slabých, Liberálně ekologická strana nebo Romská demokratická strana.

Z regionu jen hrstka

Výrazných osobností z Přerovska je ale na kandidátních listinách poskromnu.

Třetí v pořadí na kandidátce Věcí veřejných je palubní inženýr z Přerova Jiří Kohout, Občanskou demokratickou stranu zase reprezentuje někdejší místostarosta Přerova Martin Kučera, jenž je dvanáctý.

Na dvacátém místě je pak mladá politička Marcela Kropáčová (ODS).

Na listině Klubu angažovaných nestraníků se objevuje jméno bojovníka proti totalitě a dnes spolumajitele firmy Kazeto Vladimíra Hučína, který je čtyřkou na kandidátce.

Další zástupci z Přerovska jsou na nevolitelných místech.

Za Moravany jde do voleb referent krajského úřadu Jan Sova z Přerova (24. místo), za „Stranu zdravého rozumu nechceme euro za Evropu svobodných států" lékařka Eva Burešová (20. místo) a bezpečnostní technik Ladislav Orel (17. místo).