Mnozí lidé totiž lékaře vůbec nevyhledají, místo neschopenky si raději vybírají dovolenou a léčí se sami.
„Nemocnost v přerovském regionu byla zaznamenána u 1187 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Je to nárůst o 24,8 procent. Stále je nejvíce nemocnost rozšířena u dětí do 5 let,“ uvedla epidemioložka Jitka Skácelová z Hygienické stanice v Přerově.
Podle ní jsou počty nemocných hlášeny jednotlivými lékaři, takže lidé, kteří je nevyhledají, pochopitelně nejsou do této statistiky zahrnuti.
Kvůli zavedení poplatků ve zdravotnictví, změně ve vyplácení nemocenské, ale i z obav o ztrátu zaměstnání se tak lidé léčí často sami a místo neschopenky si vybírají dovolenou.
„Setkávám se s tím čím dál častěji. Pacienty vyšetřím, předepíšu jim léky, ale neschopenku vypsat už nechtějí. Nemoc sice doma vyleží, ale v práci si vyberou dovolenou nebo náhradní volno,“ uvedl přerovský praktický lékař Michal Chromec.
„Pár pacientů se během dne s příznaky viróz objeví, ale není to výrazný nárůst,“ řekla lékařka z Hranic Marie Sieglová.
„Měla jsem strašlivou rýmu a bolelo mě v krku, ale na neschopenku jsem nešla, protože by mě v práci neměl kdo zastoupit. Vzala jsem si dva dny dovolené a za tu dobu jsem se dostala z nejhoršího,“ řekla Kateřina Horáková z Přerova.
Lékárníci potvrzují, že poptávka po volně prodejných lécích roste. „Léky bez předpisu jdou u nás hodně na odbyt. Často prodáváme různé tablety, kloktadla a cucavé pastilky na lehčí příznaky viróz, ale hodně je zájem i o bylinné čaje,“ řekla lékárnice z Přerova Olga Šelbická.
Kromě respiračních chorob se začíná objevovat také klasická chřipka. Tu objevili přerovští epidemiologové poprvé už v prosince. „Virus chřipky typu A jsme zaznamenali také v tomto měsíci. Jednalo se o pacienta přímo z Přerova,“ dodala Jitka Skácelová z hygienické stanice.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA