„Budova je náročná s ohledem na historický kontext, protože strašně křičí do okolí. Každý z pěti návrhů musel vyřešit statiku, zasadit objekt do centra města, pracovat s proměnou fasády. Všech pět návrhů je kvalitních a mohl by se podle nich dům stavět,“ hodnotí architekt Igor Kovačevič, který pro město zajišťoval soutěžní dialog.

Vítězný návrh, pod nímž jsou podepsáni autoři ze společnosti Anagram&Gruppa se sídlem na Kypru, podle něj nejlépe vyřešil, jak propojit úřad s náměstím.

„Upozorňovali jsme, že se nacházíme na hlavním náměstí, které má ten handicap, že se zde nikdo nezdržuje. Budova vytvoří obrovskou poptávku po tomto prostoru. Nebude to úřad, kde se ve tři nebo v pět odpoledne zavře a už sem nikdo nevstoupí. Přístupná bude kavárna s vyhlídkou na střeše, odkud se budou moci lidé podívat do okolí,“ vysvětlil.

Rekonstrukce má začít za rok

Přerovští radní ocenili, že se mohli do soutěžního dialogu zapojit a ovlivnit tak budoucí podobu nového sídla magistrátu.

„Na začátku procesu jsme měli budovu, která byla v katastrofálním stavu. Naším cílem bylo, aby se z ní stala nová dominanta, která pomůže oživit náměstí. Máme v ruce návrh, který je hezký a centru rozhodně pomůže,“ shrnul primátor města Petr Měřínský (ANO).

Pětipodlažní budova na Masarykově náměstí v minulosti sloužila jako sídlo Okresního stavebního podniku. Později zde byly kanceláře soukromých firem a elektro-prodejna.

Radní dlouho nevěděli, jak s ní naložit - teprve loni zastupitelé rozhodli, že ji město za 37 milionů 700 tisíc korun odkoupí a přebuduje na nové sídlo magistrátu.

Projekt má být hotový počátkem příštího roku a po něm se rozběhne výběrové řízení na zhotovitele. Rekonstrukce za zhruba 130 milionů korun by měla vypuknout v polovině příštího roku. Po jejím dokončení se do nového sídla magistrátu přesune zhruba 160 úředníků.

„Máme už plán, jakým způsobem se budou úředníci sestěhovávat. Počítáme s tím, že bychom výhledově opustili prostory ve Smetanově ulici, protože chceme snížit počet míst, na kterých je úřad dislokován,“ zmínil primátor.

Kancelář primátora i kavárna

Do moderního komplexu se přestěhuje také primátor, jeho náměstci a sekretářky - kteří by sídlili v pátém patře.

Kromě střešní vyhlídky a kavárny se v objektu počítá také s velkou zasedací místností. Slabinou je podle některých kritiků pouze parkování – odstavné plochy jsou ale jak v proluce v Bratrské ulici, tak i na druhém břehu Bečvy.

„Občané dostanou novou budovu a vyřídí si v ní vše potřebné. Nebudou tedy muset pobíhat po osmi místech. Přidanou hodnotou je, že budova oživí náměstí a stane se i místem setkávání. Magistrát se tak stane novou dominantou centra – kromě zámku a Městského domu,“ řekl náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Pět nejlepších návrhů na novou podobu magistrátu mohou lidé obdivovat přímo ve výlohách budovy na náměstí T. G. Masaryka 16, která čeká na rekonstrukci.

„Návštěvníci tak spatří z ulice nejen jednotlivé návrhy, ale seznámí se i se jmény architektů či členů komise a dozvědí se, co se vlastně skrývá za termínem soutěžní dialog. Přečíst si mohou i harmonogram prací a hodnocení jednotlivých návrhů. Výstava bude k vidění minimálně měsíc, ale spíše déle,“ uzavřela mluvčí radnice Lenka Chalupová.