Trojici nejúspěšnějších návrhů si můžete prohlédnout v naší galerii.
Který se vám líbí nejvíc? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Pětipodlažní budova, která svou výškou „rozbila“ původní zástavbu měšťanských domů, stojí na Masarykově náměstí dlouhých dvaapadesát let. Radní dlouho nevěděli, co s ní - teprve loni zastupitelé rozhodli, že ji město za 37 milionů 700 tisíc korun odkoupí a přebuduje na nové sídlo magistrátu.

„O nové podobě úřadu rozhodl soutěžní dialog. Z nabídek pěti týmů, které postoupily do užšího výběru, vybrala sedmičlenná komise jednomyslně návrh, pod nímž jsou podepsáni autoři ze společnosti Anagram&Gruppa,“ přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Do soutěžního dialogu se přihlásilo čtrnáct týmů, z nichž komise vybrala pět. Ty dostaly šanci zpracovat návrh a soutěžit o zakázku za skicovné 240 tisíc korun. Mezi pěticí nejlepších jsou i projektanti ze Slovenska a Itálie, zaujaly ale i studie českých tvůrců - z Prahy a Brna.

„Na náměstí vznikne po rekonstrukci moderní a hezká budova, která se stane jeho zajímavou dominantou. Nemá to být jen sídlo úřadu, ale i místo, kde se budou Přerované potkávat. Nová podoba by měla přispět k oživení centra,“ věří přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Projekt má být hotový počátkem příštího roku a po něm se rozběhne výběrové řízení na zhotovitele. Stavba začne v polovině příštího roku.

„Za zpracování kompletní projektové dokumentace zaplatíme 18 milionů korun, předběžná cena rekonstrukce je vyčíslena na necelých 130 milionů. Konečnou cenu ale budeme znát až po vysoutěžení zakázky,“ upřesnila náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).

Vyhlídka na Přerov i park

Hlavním prvkem moderního komplexu bude podle autorů návrhu atrium, jež určuje složení fasády a kancelářských prostor. Cílem bylo vytvořit nový orientační bod pro město a také moderní formu vyhlídkové věže.

Občané a turisté tak budou mít možnost užít si pohled na panorama Přerova. Fasáda se podle slov tvůrců stane průhlednou, hravou a interaktivní, což je způsob, jak změnit rozporuplný vztah, který mají občané ke stávající budově.

„Jednotlivá patra mají velmi flexibilní uspořádání a zaměstnanci budou mít příležitost vytvořit si svůj pracovní prostor. Diagonální atrium a schody definují nejveřejnější část každého patra - a zbytek ponechávají pouze pro zaměstnance. V posledním patře s terasou je i kavárna,“ shrnuje zpráva, za níž stojí tři architekti - Marina Kounavi, Anne-Sereine Tremblay a Jan Kudlička.

Návrh počítá i s průchodem budovou do dvorního traktu, kde je navržený park.

Výrazným prvkem se stanou i schody.

„Líbí se mi, že jsou na nejviditelnějším místě, tedy přímo na fasádě. Nabourává to monumentální vzhled objektu. Schody jsou zároveň spojujícím prvkem, jenž prochází skrz celou budovu a chrání kanceláře před přímým sluncem,“ zmínil radní Michal Zácha (ODS). Součástí objektu budou i dva výtahy pro veřejnost a zaměstnance, navržen je i výtah pro zásobování a převoz těžkých předmětů.

Administrativní budova na náměstí, pro niž se vžil název bývalý Emos, původně sloužila jako sídlo Okresního stavebního podniku. V minulých letech zde byly kanceláře soukromých firem, v přízemí pak elektro-prodejna. Prostory využívá i magistrát – občané si zde vyřizují občanské průkazy a cestovní pasy. Do nového sídla magistrátu se přemístí zhruba polovina úřadu - tedy 160 zaměstnanců.

Výsledné pořadí finalistů
1. místo * Anagram&Gruppa - Marina Kounavi, Anne-Sereine Tremblay, Jan Kudlička (Barcelona a Rotterdam, Španělsko a Nizozemsko)
2. místo * PLURAL (Bratislava, Slovensko)
3. místo * Pietro Carlo Pellegrini (Lucca, Itálie)
4. místo * studioLIBRE (Praha)
5. místo * Atelier 99 (Brno)