Dosluhující radní chtěli formou veřejné soutěže snížit cenu za dodávku elektřiny v příštích letech. Po osmnácti kolech licitování se ji podařilo srazit o více než šest milionů.

„Elektronická aukce na zajištění dodávky elektřiny pro Přerov, obchodní společnosti zřízené městem a příspěvkové organizace se uskutečnila minulý týden,“ popsal mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Soutěž měla vybrat firmu na zajištění dodávky vysokého napětí pro společnost Teplo a technické služby a také nízkého napětí pro ostatní organizace.

„Do otevřené nadlimitní zakázky se přihlásilo pět obchodníků s elektřinou, kteří splnili zadávací a kvalifikační předpoklady. Soutěžní kolo trvalo dvě hodiny a nabídka se snižovala celkem osmnáctkrát,“ popsal průběh aukce Přidal. Vítězným dodavatelem se stala firma V-Elektra z Velkého Meziříčí.

Podle mluvčího činila cena za dodávku vysokého napětí 5,7 milionů korun a dosažená úspora je něco přes 2,6 milionů. Konečná cena v aukci na dodání nízkého napětí byla 22,1 milionů s úsporou 3,2 milionů. „Zatímco průměrná hodnota celé zakázky v cenách z roku 2010 je 34 milionů, teď jsme se dostali na 27,9,“ pochvaluje si novinku mluvčí.

Přerovský magistrát využívá možnosti elektronických aukcí už od loňského podzimu. „Už první elektronické aukce nás přesvědčily, že jsou výběrová řízení průhledná a objektivní. Jejich průběh je navíc detailně zaprotokolován,“ popsala už dříve výhody náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Podle ní se výběrová řízení formou aukční síně osvědčila v Olomouci i v jiných městech. Aby on-line elektronické aukce v Přerově mohly začít, musí město pořídit příslušný software. „Návrh na jeho pořízení rada schválila. Jedná se o investici za zhruba půl milionu korun,“ doplnila Grambličková.

V Přerově do této doby probíhala výběrová řízení tak, že radě doporučila adepta na vítěze příslušná komise. Kritéria pro výběr nejvýhodnější nabídky jsou pevně stanovena – rozhoduje nejnižší cena, termín plnění a záruční lhůty.

„Díky aukcím má nyní komise jednoduchou práci. Všechny základní údaje totiž za ni nejprve vyhodnotí počítač,“ doplnila náměstkyně.