Škola pro tento významný den nachystala i bulletin, který přibližuje nejvýznamnější okamžiky jejího fungování a jmenuje také osobnosti, které jsou s ní spojené.

Jako pětadvacetiletý začínající učitel sem například v roce 1907 nastoupil Antonín Vančura, známější pod jménem Jiří Mahen.

Tento významný básník a dramatik je podepsán například pod hrami Jánošík, Nasredin čili Nedokonalá pomsta a zejména souborem Husa na provázku, podle nichž bylo později pojmenováno jedno z brněnských divadel.

Absolventkou této školy je i její nynější ředitelka Hana Štěpanovská.

„V době, kdy jsem končila, bylo v ročníku šest tříd. Byla jsem tu jako studentka velmi spokojená a to, co mě tu naučili, jsem v životě opravdu využila,“ říká Štěpanovská. Škola má nyní 350 studentů.

„Osmdesát až pětaosmdesát procent z nich jde na vysoké školy, ostatní nalézají uplatnění poměrně snadno. Snažíme se již během studia zapojit studenty do odborných stáží v zahraničí – v současné době například na Maltě nebo v Německu, v minulosti také na Islandu,“ přibližuje ředitelka.

O studenty nemá nouzi

O studenty nemá přerovská obchodní akademie nouzi ani v době, kdy do věku patnácti let dospívají slabé ročníky.

„Školy tohoto typu postihují ekonomické změny ve společnosti nejvíce. Je proto důležité, aby pedagogové stačili tyto změny zachycovat. Historicky mají obchodní akademie obecně našlápnuto velmi dobře,“ konstatoval náměstek hejtmana Pavel Sekanina (ODS), který do Přerova také zavítal.

K tomuto typu škol má prý blízko i proto, že sám je absolventem jedné z nich – té v Prostějově. Ta dokonce vznikla o tři roky dříve než přerovská a je nejstarší v celém kraji. Naopak obchodní akademie v Olomouci nemá za sebou „teprve“ něco přes devadesát let fungování. (pakk)