Ve Výstavní síni Pasáž začala ve čtvrtek vpodvečer ojedinělá výstava, která má připomenout slávu prvorepublikového Přerova. První část expozice s názvem Sladká dynastie je věnována osobnosti Miloše Suma, známého cukráře, ale také výtvarníka, legionáře a člověka na svém místě.

„Díky rodinnému archivu, jenž je opravdu bohatý, se nám podařilo představit zajímavé snímky nejen toho, jak vypadaly původní inte-riéry cukrárny, ale vidíme na nich i záběry starého Přerova třeba to, jak se stavěla sokolovna. Historici jsou z nich nadšeni, protože jsou zde fotky, které jsme nikdy neviděli," líčí kurátorka výstavy Marta Jandová.

„Všechno je to tím, že Miloš Sum byl opravdu systematik v ukládání a zachycování věcí. Rodina vlastní alba, ve kterých jsou všechny fotky i s popiskami," dodává.

Na vernisáži nechyběli ani potomci Miloše Suma. „Já si vybavuji spíše tu rodinnou pohodu, která u nás vládla. Mí rodiče byli totiž velice kulturní lidé a lidé se u nás často scházeli. Pak do toho ale zasáhly dějinné události. Tatínka za války zavřelo gestapo a v padesátých letech nám všechno sebrali," vzpomíná na pohnutou rodinnou historii šestaosmdesátiletá dcera Miloše Suma Ljuba Klesnilová.

Na svého dědečka dodnes vzpomíná i jeho vnučka Hana Martínková. „S dědečkem jsem byla pořád, seděla jsem vedle něj, hleděla mu pod ruku a pozorovala ho při práci. Líbilo se mi, když dělal věci z marcipánu. Měl takové kazety, v tom byly různé lupínky a pak z toho skládal květinky a růžičky. Měl ohromné výtvarné nadání, dělal i návrhy exlibris," vybavuje si.

A co na něm nejvíce obdivovala? „Že se i přes ty všechny hrůzy, které prožil, dokázal přenést a nezatrpkl. Babička byla taky taková, i když byla za Novotného dokonce ve vězení," říká. O této kapitole českých dějin se podle ní ví málo. „Všechny živnostníky, kteří byli v tom kterém městě oblíbení a uznávaní jako osobnosti, se snažili zlikvidovat takovým způsobem, že jim pozavírali manželky a zničili jejich práci," vysvětluje.

Rarita: fotografie německého a ruského vojáka

Druhá kapitola prvorepublikového Přerova, která je v Pasáži k vidění, je obestřena tak trochu záhadou. A název výstavy je symbolický Skleněné vzpomínky. Tři muži, kteří v devadesátých letech vyklízeli bývalý klub Meopty, totiž zcela náhodou objevili cenný poklad část skleněných deskových negativů z fotoateliéru Vojtěcha Leftuse, jenž byl v minulosti v budově dnešní lékárny v Kratochvílově ulici.

Jedním ze šťastných nálezců byl i Milan Hlobil. „Archiv jsme našli úplnou náhodou pod střechou domu. Z nálezu skleněných desek, které zachycují dobu první republiky, ale z nichž některé jsou i z přelomu století, jsme byli úplně nadšení," popisuje. Největší zajímavostí podle něj je, že nikdo neví, kdo na snímcích je. A že se dost možná na vystavených snímcích najdou i pamětníci, kteří přijdou.

„Pro mě jsou vůbec největší raritou dvě fotografie německého a ruského vojáka, které jsou exponované na jednom skle. To znamená, že fotograf v rozmezí jednoho dne během osvobození v roce 1945 nafotil Němce i Rusa. Je tu ale i spousta jiných věcí, nad nimiž jsme doslova žasli," líčí Milan Hlobil.

„Ze všech snímků dýchá duch doby. Mám dobrý pocit, že ukazujeme minulost, která se přenáší do současnosti," dodává druhý z nálezců cenných negativů Jaroslav Dosoudil.