Slavnostní předání v parku Michalov završilo v úterý odpoledne dobročinný projekt, kterým žil několik měsíců Pavel Kadlíček z hudební skupiny D.U.B. Music. Sám je vášnivý cyklista a na kole projel napříč Patagonií.

„Na osmi koncertech, ale také přednáškách, které jsme v minulých měsících zorganizovali, se vybralo přes 50 tisíc korun. S pomoci místního prodejce jízdních kol Filipa Horáka, jenž do tohoto projektu vstoupil srdcem, se nám podařilo sehnat dvanáct kol včetně přileb a udělat děti šťastnými," řekl Pavel Kadlíček. Potřebné rodiny pomáhali vytipovat sociální pracovníci magistrátu.

Většina obdarovaných dětí je z Přerova, dvě pocházejí z Rokytnice.

„Já sám jsem k vysvědčení kolo nikdy nedostal, takže jsou pořád ještě o level výše, než já," smál se hudebník.

Inspirace bikerem, kterého zabila puma

V České republice se do shánění peněz na zakoupení bicyklů dětem, které vyrůstají v chudých poměrech, vrhla jako první Andrea Radová.

Ta pro svou iniciativu našla inspiraci v příběhu o vášnivém bikerovi Marku Reynoldsovi, jenž zemřel po napadení pumou v horách ve Spojených státech.

Markovým celoživotním koníčkem byla cyklistika a už za svého života každý rok šetřil a nezištně sbíral finanční prostředky od známých a kolegů, aby za ně vždy nakoupil několik dětských jízdních kol, a ta pak osobně předával chudým dětem.

Markův odkaz udržují nadále při životě jeho rodiče.

Největší akce v republice

Fakt, že se přerovské kapele D.U.B. Music a jejím přátelům podařilo vybrat tolik finančních prostředků, potěšil i samotnou Andreu Radovou.

„Je to zatím naše největší akce v republice. Kola dětem předáváme už popáté, ale ještě nikdy jich nebylo tolik, jako tady v Přerově. Je to obrovská zásluha Pavla Kadlíčka, který se rozhodl projekt podpořit a zbláznit pro něj i spoustu lidí kolem sebe," řekla na slavnostním předávání.

A jakou radost udělal dárek dětem, které nikdy vlastní kolo neměly?

„Je to úžasný pocit. Zítra pojedu na prázdniny k babičce, takže tam na něm budu jezdit," těšila se devítiletá Libuška Horníčková z Rokytnice u Přerova.

Na svou první cestu na novém bicyklu se těší i Kateřina Čadrová z Přerova.

„My jsme na takové kolo nikdy neměli peníze. Už se moc těším, až ho vyzkouším," dodala.