Brána hřbitova bude během „dušičkového“ období otevřená až do osmi hodin večer.

Na místě posledního odpočinku se už od září provádějí úpravy, které budou dál pokračovat.

„Upravili jsme prostranství u Pomníku obětem druhé světové války, kde je nová výsadba a částečně zrekonstruovaný chodník. Místo tují, jež byly vykáceny, jsme vysadili tři lípy. Přibyly také dva nové záhony - s hortenziemi a vřesem,“ popsal Zdeněk Páleník, vedoucí Městského hřbitova v Přerově.

Opravou prošel i chodníček mezi vsypovými loučkami.

„V těchto dnech začala také rekonstrukce veřejných záchodků, a jakmile skončí Dušičky, dojde kvůli opravám k jejich dočasnému uzavření,“ řekl.

V plánu je výměna rozvodů, odstraní se původní dlažba a obklady. Budou osazeny nové WC, pisoáry a umyvadla, a počítá se i s bezbariérovým přístupem.

Hroby slavných už jsou označeny

Novinkou jsou od září také cedulkami označené hroby slavných osobností, jejichž jména i přesnou polohu hrobu lidé najdou na informačních tabulích u vchodu.

„Zatím jsme označili jen část hrobů, s jejichž majiteli jsme se domluvili. Je jich asi dvacet z celkových pěti desítek,“ doplnil Zdeněk Páleník.

Cedulku s označením tak návštěvníci najdou například na hrobech Slavomíra Kratochvíla, Oldřicha Vodičky, Anny Řezníčkové, ale i Jakuba Škody nebo Antonína Teličky.

Vyznačení čestného hrobu zdobí i náhrobní desku spisovatelky Amálie Vrbové, která svá díla zveřejňovala pod pseudonymem Jiří Sumín.

Hlídky strážníků posílí

Strážníci během nadcházejícího víkendu i o Dušičkách posílí své hlídky a budou kontrolovat městský hřbitov i několikrát denně. Důvodem jsou časté krádeže - v době Dušiček totiž často mizí z hrobů nejen věnce a květinová výzdoba, ale i svíčky.

„Kromě toho budeme dohlížet i na to, aby nedocházelo k problémům s parkováním a nebo krádežím. Okolí hřbitova bývá totiž během Dušiček doslova v obležení aut a spousta řidičů nechává své věci ve vozidle, takže se mohou stát snadno obětí krádeže,“ uzavřel zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.