„Památka zesnulých je většinou čas, kdy se otevřou pavučinou a psím vínem pokrytá vrata od garáží a sváteční řidiči vyvezou na denní světlo svá nablýskaná embéčka. A následně vyrazí do silničního provozu, o jehož hustotě nemají ani potuchy,“ popisuje každoroční úskalí zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Strážníci podle něj řeší každý rok nevhodné parkování svátečních řidičů v uličkách u hřbitova, ale i na jiných místech.

„Stovky odstavených aut, často ve spěchu neuzamčených nebo zaparkovaných za hřbitovem v poli, se stávají doslova obchodním centrem nenechavců. Lidé by neměli nikdy nechávat na sedačkách cenné věci - tašky, kabelky, fotoaparáty nebo peněženky,“ radí.

Zloději mnohdy napáchají větší škody poškozením auta, než samotnou krádeží.

„Volně odložené věci na sedadlech přitahují pozornost pachatelů, i když třeba nemají téměř žádnou cenu. Ti pak neváhají rozbít sklo na autě nebo se do něj vloupat jiným způsobem,“ řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Návštěvníci, kteří si všimnou protiprávního jednání, by měli ihned kontaktovat linku 158.

Obezřetní by měli být dušičkoví návštěvníci také na místě posledního odpočinku - své věci by neměli nikdy nechávat bez dozoru.

„V zápalu boje, kdy čistí rov od napadaného listí, lišejníků a vyteklého vosku si rozhodně nevšimnou, že jim jejich věci mizí. Ne všichni návštěvníci a pozůstalí jsou slušní a přicházejí na hřbitov s čistými úmysly,“ vysvětluje Miroslav Komínek. Zkušenosti z minulých let potvrzují, že se někteří nenechavci neštítí ukrást z hrobu věnce a květiny, ale někdy berou i svíčky.