„Už v osmi letech jsem ho začal vozit po bojištích, shánět pro něj knížky a oblékl ho do uniformy, protože se o historii zajímal. Pak jsem se ale musel do dobového kroje obléct i já, protože mě do těch táborů nechtěli pustit," usmál se.

Přestože jeho syn před sedmnácti lety zemřel, zájem o historii u něj přetrvává dodnes. „Včera ráno jsem se vydal na cestu a večer dorazil sem, zítra ráno zase vyjedu a večer budu doma. U napoleonského putování jsem zůstal i kvůli němu," poznamenal.

Dušičkový pochod napoleonských vojáků, který se každoročně koná v Dřevohosticích, má připomenout oběti bitvy U Slavkova. Právě na zámku v Dřevohosticích byl totiž zřízen v listopadu roku 1805 vojenský lazaret, ve kterém se až do května 1806 starali o zraněné vojáky.

„Jak v Dřevohosticích, tak i Bystřici pod Hostýnem byly po bitvě u Slavkova vojenské špitály. Spojujeme tedy pietu těchto dvou míst a každý rok měníme směr pochodu. Letos to vyšlo tak, že se na trasu vydáme z Dřevohostic do Bystřice pod Hostýnem," přiblížil Radmil Tomčík, předseda Klubu vojenské historie francouzského císařství.

„Smyslem dnes není ukazovat bitvu nebo nějaký vojenský střet, ale spíše vzpomínka na zemřelé vojáky," řekl.

Na 60 mužů v uniformách

Dušičkového pochodu napoleonských vojáků se letos zúčastnilo na šest desítek mužů v dobových uniformách. Po položení věnců u památníku na nádvoří zámku se vojáci vydali na dřevohostické náměstí, kde představily nastoupené jednotky svou výzbroj.

„Kromě pěšáků rakouské armády tu máme i francouzskou pěchotu z 8. regimentu a 6. regiment dělostřelců. Novinkou je letos jezdectvo – doprovázet nás budou dragouni a kyrysníci," upřesnil Radmil Tomčík.

Vzpomínkových akcí na napoleonské války, které se konají v různých evropských zemích – Itálii, Španělsku, Anglii nebo Polsku, se pravidelně účastní také Josef Hynek z Bystřice pod Hostýnem. Ten představil uniformu 8. regimentu francouzské pěchoty.

„Zajímavostí jsou boty, které jsou šité tak, aby mohla levá nahradit pravou. Jednu náhradní měl voják vždycky v teletině. Zdobení ze stříbra na francouzské křesadlové pušce jsem si dělal sám," popsal.

Z Frýdku Místku zase dorazil třiasedmdesátiletý Václav Řeha, podle něhož historie napoleonských válek láká spíše starší generaci. „Mladí lidé by měli zájem, ale pořízení uniforem a pušek stojí nějaké peníze a většinou si takovou investici rozmyslí. Nás staré dědky to ale baví," uzavřel.