Kurt Matys nastoupil do Domova seniorů před čtyřmi lety. „Bylo to prvního června, kdy jsme sem přišli společně s manželkou. Už dříve jsem ale do domova jezdil za švagrem, takže jsem věděl, do čeho jdu," vzpomíná důchodce.

Na zdejší personál prý nedá dopustit.

„Je tu o nás dobře postaráno, a když je nějaký problém, stačí se obrátit na sestru nebo na ředitele."

Před pětapadesáti lety přijal Domov seniorů prvních padesát obyvatel, kteří se ubytovali v objektu bývalého loveckého zámečku.

„Od té doby se budova několikrát změnila do dnešní podoby, kdy nabízí 129 lůžek. Z kapacitních důvodů se k nám ale bohužel většina žadatelů nedostane," uvedl ředitel Domova seniorů Emil Skácel.

Podle něj bylo uspořádání letošní oslavy hlavně dílem zdejších zaměstnanců. „Původně měly být až příští rok, kdy budeme otevírat nový pavilon, ale zaměstnanci chtěli udělat sešlost i letos. Ta je hlavně poděkováním všem bývalým i současným pracovníkům, kteří musejí zvládat nelehkou péči," dodal Skácel .

Akce se těšila slušnému zájmu místních seniorů.

„Lidé tady mají obecně rádi akce, které naruší běžný režim. Noví klienti se jich ale zpočátku příliš neúčastní," řekla sociální pracovnice Hana Laušmanová. Nováčci podle ní zůstávají na pokoji a na sešlosti chodí až později. Nevýhodou byly pouze tropické teploty, které letošní oslavy provázely.

„Senioři se vyhýbají pobytu na sluníčku, ale ve stínu teplo snášejí poměrně dobře," dodala Laušmanová.

Na oslavě zahrála oblíbená dechovka Moravská Veselka, jejíž vystoupení se před pěti lety setkalo s úspěchem. „Celý život jsem byl muzikantem. Hrál jsem na několik nástrojů v různých kapelách v Soběchlebích či ve Všechovicích, a tak jsem rád, že slyším živou hudbu," zhodnotil Kurt Matys. Odpoledne zpestřilo také vystoupení dětského souboru Býškovický klásek a Záhorský tanec Šimon ze Všechova v krojích.

Autor: Martin Vojáček