„Našel jsem v Přerově očkovací centrum nebo feťácké doupě?,“ ptá se s nadsázkou jeden z členů přerovské facebookové skupiny a ke svému příspěvku přikládá několik fotografií s odhozenými injekčními stříkačkami a láhvemi od alkoholu. Jeho snímky pocházejí ze zákoutí v ulici Bayerova. Podobné fotografie přicházejí vzápětí také z ulic Malá a Velká Dlážka, ale i okolí Trávníku, kde se nachází budova bývalého Chemoprojektu. Na pohozené injekční stříkačky narazili lidé také na Kopaninách, v Husově a nebo Jasínkově ulici.

Roste i agresivita a domácí násilí

Nárůst uživatelů drog potvrzují pracovníci organizace Kappa Help, která se snaží pomáhat řešit klientům sociální problémy spojené s užíváním návykových látek a zabývá se mimo jiné i sběrem infekčního materiálu.

„V rámci kontaktního centra a terénního programu jsme zaznamenali významný nárůst v některých „protidrogových“ službách. Počet vyměněných injekčních setů a materiálu stoupl o osmdesát až sto procent. Došlo k rekordnímu nárůstu užívání návykových látek, ale pozorujeme i nárůst takzvaných prvokontaktů. Nárůst v roce 2020 byl nejvyšší za posledních deset let,“ sdělila Ivana Smětalová, ředitelka organizace Kappa Help.

Sběr stříkaček má ale ve městě na starosti také městská policie, která reaguje na podněty obyvatel. Při svých obchůzkách občas narazí na jehly i samotní strážníci. S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze s pomocí vhodného nástroje - pinzetou nebo kleštěmi.

„Odebrané předměty pak vozíme do technických služeb, kde se ničí jako nebezpečný odpad,“ popsal Omar Teriaki, ředitel Městské policie v Přerově.

Ten ale zvýšený nárůst nalezených injekčních stříkaček v ulicích města nepotvrdil. „Neřekl bych, že by jich přibylo. Spíše to jde po zimě více vidět,“ míní Teriaki.

Podle organizace Kappa Help nevzrostla jen čísla u drogových uživatelů, ale přibylo i domácího násilí.

„Roste domácí agresivita a stupňují se problémy v rodinách. Nárůst klientů, kteří se ocitají v pozici obětí, je o více než sto procent,“ vyčíslila ředitelka organizace. Alarmující jsou, jak dodala, také sebevražedné myšlenky některých klientů.

Restrikce, méně možností realizace

Zvýšené užívání alkoholu, drog, ale i závislost na sociálních sítích podle Ivany Smětalové negativně ovlivnila doba, ve které se nacházíme.

„Ať už je to nouzový stav a s ním spojené restrikce, ztráta práce a nebo nemožnost se realizovat ve volnočasových aktivitách. Vyplnění celého dne se nahrazuje rizikovým chováním. Svůj podíl má ale i větší časový prostor pro řešení dlouholetých problémů. Je prostor přemýšlet o sobě, o změnách a obrátit se na odborníky, řešit situaci,“ vysvětlila Smětalová.

Nárůst klientů zaznamenalo i Psychosociální centrum v Přerově.

„Pozorujeme to hlavně v posledním čtvrt roce. Jde o nárůst úzkostné a depresivní problematiky v souvislosti s pandemií. Jedná se buď o přímé následky covidu, ale také strach z něj, nebo je to reakce na restriktivní omezení a změnu životních podmínek,“ potvrdil Juraj Rektor z Psychosociálního centra v Přerově.

Dagmar Rozkošná