Ideálním místem pro jejich získání jsou přitom technoparty nebo jiné taneční akce. Na technoparty se dají sehnat hlavně taneční drogy, jako je extáze. Marihuana je zase rozšířená na hip hopových akcích.

„Zájemce o drogu ale musí znát prostředí a vědět, na koho se obrátit,“ uvedla devatenáctiletá dívka, která se v roli figurantky vydala mezi své vrstevníky zjistit, jaká je situace v Přerově.

„Drogy se ale dají snadno sehnat i v non stop barech nebo hernách,“ podotkla dívka.

Problémem je podle jejích slov spíše to, že drogově závislí jsou uzavřenou komunitou a hned tak někoho mezi sebe nevpustí. „Vybudovat si kontakty je pro lidi neznalé prostředí těžké,“ líčí dívka.

Z policejních statistik vyplývá, že na Přerovsku je bezkonkurenčně nejrozšířenější drogou pervitin. „Máme v kontaktech pět set až šest set klientů a více než polovina z nich patří k pravidelným uživatelům pervitinu,“ potvrdil také ředitel centra sociální prevence Kappa help v Přerově Michal Majer.

Cena pervitinu na trhu je různá, závisí na jeho kvalitě a také na tom, zda jej shání stálý odběratel, či nikoliv. „Za jednu dávku zaplatí zájemce kolem 250 korun,“ upřesnil.

Podle Michala Majera se však pracovníci centra často setkávají s případy, kdy nezkušený uživatel pervitinu narazí na nekvalitní zboží. „Velmi časté je přimíchávání stimulačního prášku do drogy, a to buď omítky, kofeinu nebo nadrceného acylpyrinu,“ shrnul.

Užití takové drogy může mít pro mladého člověka vážné zdravotní následky, hrozí totiž riziko poškození cév a podobně. Právě proto se většina drogově závislých spoléhá na síť dealerů, které už znají.

Podle Majera není drogová scéna v regionu úplně otevřená. „Kdo má peníze nebo kontakty, pro toho není problém drogu sehnat. Když se ale někdo v takovém prostředí nepohybuje, nemusí to jít tak snadno,“ poznamenal dále Majer.

U marihuany je situace jiná, protože ji hodně mladých lidí nevnímá jako něco nedostupného nebo zakázaného. „Marihuana je u mladých lidí ve věku 14 až 20 let téměř masovou záležitostí. Mezi mladými je velké procento těch, kteří trávu pravidelně kouří,“ vylíčil Majer.

Kolik stojí drogy v Přerově?

Cena jedné cigarety se přitom pohybuje od padesáti korun výše, přičemž záleží hlavně na kvalitě. Novinkou na trhu, která se v poslední době objevuje čím dál více, je kokain. Jeho cena totiž dramaticky klesla a zatímco v minulosti se pohybovala ve výši kolem 2,5 tisíc až 3 tisíc korun za gram, nyní je to kolem 1,5 tisíce.

„Ve větších městech začíná kokain pervitinu dokonce konkurovat,“ poznamenal Michal Majer.

Razie na výrobce drog nejsou náhodné

O tom, že je užívání a distribuce drog na Přerovsku poměrně rozšířeným jevem, svědčí i informace od policistů.

„V loňském roce jsme prověřovali dvacet případů výroby a distribuce drog. Proti devatenácti pachatelům bylo zahájeno stíhání, jedna osoba je ve vazbě,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Na distribuci se přitom podle jejích slov podílelo také pět mladistvých. Při razii zajistila policie pět kompletních varen pervitinu a velké množství rostlin konopí setého.

Policisté na Přerovsku provádějí pravidelné i namátkové kontroly v restauracích i na zábavách a zjišťují, jestli zde nedochází k distribuci drog. Kriminální služba pak provádí cílené zátahy na výrobce a velké distributory, jejichž případy jsou dlouhodobě rozpracované.

„Zadržení pachatele není v takových případech náhodné a cílem takových zátahů je zajistit varnu nebo hotovou drogu,“ řekla Sedláčková.

Na Přerovsku nejsou přímo centra, kde by se masivně šířily drogy. Výrobci spíše drogu vyrábějí doma v bytě nebo na odlehlém místě. „Potom vyrozumí někoho z úzkého okruhu svých známých, který den bude droga vyrobena, a on si látku převezme a distribuuje ji,“ popsala běžný postup Michaela Sedláčková.

Pokud policisté zadrží drogu, odesílají ji ihned na kriminalistickou expertizu. „Drogy totiž mají různou kvalitu, a to podle procent účinné látky. Nejvíce rozředěný pervitin, který expertiza odhalila, obsahoval deset procent, nejkvalitnější pak sedmdesát procent účinné látky,“ uzavřela Michaela Sedláčková.