Figurální betlém se letos rozrostl na dvaačtyřicet postav v životní velikosti. Během osmi let je zhotovil amatérský výtvarník Alexander Forýtek z Turovic.

Autor začal pracovat na vzniku ojedinělého díla v roce 2001. Původní biblický betlém s dřevěnými prvky se pak postupně rozrůstal. Loni jej ozdobilo pět nových postav, letos k nim přibudou další. Na jejich rozestavování před radnicí každoročně dohlíží i tvůrce Alexander Forýtek. Přestože po prodělané mozkové mrtvici nemůže mluvit, radil i tentokrát, na které místo postavy patří.

„S nápadem zhotovit si vlastní betlém přišlo předchozí vedení obce. Teprve nadaný amatérský výtvarník Alexander Forýtek ale nápadu vtiskl konkrétní podobu. Jako první vznikala svatá rodina, potom se betlém rozrostl o různé druhy řemesel,“ vylíčil dřevohostický místostarosta Petr Dostál. Loni přibyly například figury rybáře, řezníka a nebo kominíka.

„Betlém je výjimečný v tom, že se v něm můžou poznat občané našeho městyse, protože podle některých z nich figury vznikaly,“ přiblížil místostarosta. Jednou ze zachycených osob je i zdejší hudebník Miloš Kvasnica.

„Já tomu svému dvojníkovi říkám brácho. V betlému je od začátku, jenom ta trubka, na kterou jsem tehdy troubil, je už celá dokřivená,“ prozradil Kvasnica. Ten si každý rok „vystřihne“ na návsi famfáru během slavnostního nasvícení díla.

K figurálnímu betlému se váže i několik veselých historek. „Jeden řidič jel z Přerova do Bystřice pod Hostýnem a nevěděl, kde právě je. Protože ale spatřil velký shluk lidí, myslel si, že jsou to cestující na zastávce autobusu. Až po chvíli čekání mu došlo, že se jedná o neživé figury, málem jednu z nich oslovil,“ popsal místostarosta Dostál. Předloni prý zase postavy v zimě přimrzly, takže je místo na Tři krále museli odstrojit až v únoru.