Zpočátku měl betlém jen jesličky a dvojici Panny Marie a svatého Josefa. Později přibyla stříška a každý rok pak zhruba čtyři nové figury. Nyní Forýtek dokončuje ševce a venkovanku.

„Začalo to asi před deseti lety. Nyní už bude figur skoro padesát,“ říká místostarosta Petr Dostál a dodává, že některé z postav mají reálnou předlohu v obyvatelích městyse.

„Je to například trubač, kterého umělec vytvořil podle Bohumila Kvasnici, nebo mlynář – Antonín Buršík.“

O letošních Vánocích budou na náměstí, kde betlém pravidelně stává, i čtyři nové postavy. Jednou z nich je žena v šátku, která nese husu, druhou švec, který má přes rameno přehozený pár bot a další drží v ruce.

Další dvě postavy umělec zatím prozradit nechce. Forýtek sochy vyřezává z polystyrenu, povrch zatmelí, nabarví a ošetří tak, aby figury vydržely déšť i mráz. Venku musejí vydržet každoročně několik týdnů.

Dřevohostický betlém stává pravidelně na náměstí před radnicí, a to od Mikuláše do Tří králů.

„Stalo už se nám ale i to, že figury přimrzly a my je nemohli odvézt. Tenkrát jsme betlém měli do konce ledna, možná i do února,“ vzpomíná Dostál.

Místní už si na skupinku postav v životní velikosti zvykli. Do Dřevohostic se na ně ale jezdí dívat i lidé z širokého okolí.

„Dokonce nám i předem volají, kdy budeme betlém instalovat. Před Vánoci a hlavně mezi svátky se tu zastavují lidé, hlavně rodiče s dětmi, a betlém obdivují,“ podotýká Libuše Kroutilová z úřadu městyse.

Alexandr Forýtek žije a tvoří v dřevohostickém předzámčí. Městys tu má prostory, které využívá pro ubytování sociálně slabších lidí. Díky tomu má lidový řezbář místo a klid pro svoji práci. Kromě práce na betlému například také maluje.