„Manžel pracuje ve stavebnictví a ukrajinští dělníci stavěli i náš dům. Známe se už delší dobu, takže jsme s pomocí neváhali ani chvíli. Protože v noci na sobotu očekávali bombardování Užhorodu, který je vzdálený asi sto kilometrů od jejich bydliště, domluvili jsme se, že odvezeme ženy a děti do bezpečí. Náš ukrajinský kamarád Jirka, se kterým se dlouho známe, ale v zemi zůstal, protože čeká na povolávací rozkaz,“ popsala Martina Dlouhá.

Solidarita lidí, kteří se zapojili do pomoci uprchlíkům, byla obrovská. Její manžel spolu se starostou Šišmy sedli do auta a vydali se na slovensko-ukrajinskou hranici. Rodiny s malými dětmi tam čekaly celou noc v obrovském davu lidí.

„My jsme mezitím začali chystat všechno pro ubytování asi desítky lidí - žen a dětí. Azyl našly ženy s dětmi na faře v Dřevohosticích, která jim poskytla potřebné zázemí. Do úklidu prostor se zapojila spousta místních - umývali okna, vynášel se nábytek, klepaly matrace. Když jsem dala na Facebook výzvu, zda by nám někdo poskytl peřiny a povlečení, lidé tyto věci okamžitě přivezli,“ řekla Martina Dlouhá.

Do Dřevohostic nakonec dorazilo dvanáct ukrajinských obyvatel.

„Dvě maminky s malými dětmi, manželka našeho kamaráda Jirky se sedmnáctiletým synem a další dvě ženy. Dva chlapce ve věku 16 a 17, kteří přijeli také, si odvezla rodina jejich známých z Prostějova. Původně s nimi měla přijet ještě žena s dvacetiměsíčním miminkem, ale rozhodla se zůstat na Ukrajině, protože nechtěla opustit svého manžela,“ dodala.

Na faře v Dřevohosticích čekalo rodiny, které utekly před válkou a na sbalení nejnutnějších věcí měly sotva dvě hodiny, pohostinné přivítání.

„Solidarita lidí byla obrovská. Spolužačka z Pavlovic udělala velký nákup, manželé Smékalovi uspořádali finanční sbírku a přivezli hotovost i auto plné věcí. Zdráhalovi v Tučíně pro rodiny vaří večeři, na oběd měli pečené kohouty. Jsem opravdu pyšná na naše lidi, co dokázali. Každý obyčejný člověk zvládne udělat hodně, stačí jen vyslat myšlenku a dobří lidé se připojí,“ podotýká Martina Dlouhá.

Manželé z Hradčan se pokusí zajistit ubytování i dalším rodinám, které prchají před válkou. Pomoc poskytl také dřevohostický farář Zdeněk Mlčoch.

„Nabídl jsem jim domeček v Dřevohosticích, který slouží pro táborníky a má kapacitu patnáct až osmnáct osob. Další lidi můžeme ubytovat i na faře v Domaželicích a v Pavlovicích u Přerova, kde jsou bytové prostory v rodinném centru Ráj. K dispozici jsou i další fary a děkanáty. Lidé jsou zapálení pomáhat, což je skvělé. Rodiny z Ukrajiny se ale budou chtít časem o sebe postarat samy, nechtějí být přítěží,“ zmínil.

Pomocnou ruku podalo i vedení Dřevohostic. „Koupíme stavební materiál a trochu vyspravíme společenskou místnost v domečku na faře - je potřeba upravit kuchyňku a jídelnu a už v úterý bychom na tom chtěli začít pracovat. Na zasedání rady zřejmě vyhlásíme i finanční sbírku na oblečení a další věci,“ uzavřel dřevohostický starosta Petr Dostál. (pu)