Věhlasný přerovský park Michalov, který byl zbudován v roce 1904 podle plánů významného zahradního architekta Františka Thomayera, prošel počátkem tisíciletí nákladnou revitalizací.

Měla pět etap a radnice tehdy do zkrášlení chlouby města investovala každý rok částku pět milionů korun. Původní městský park se navíc rozšířil o dva hektary.

„Historická část s altánkem, centrální osou, květnicí a dalšími prvky byla dokončena v roce 2004 – u příležitosti stého výročí založení parku. Stavba mostků z dubového dřeva byla jednou z prvních etap. Zřejmě byl ale vybrán materiál, který nevydržel tolik, jak se očekávalo," popsal šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Dřevěné mosty podle něj nebyly součástí původního Thomayerova návrhu a v parku jsou zcela novým prvkem.

„Není to historická replika. Částečně jsou neseny lanovou konstrukcí a původně se zde uvažovalo i o pnoucích rostlinách. Z tohoto nápadu ale nakonec sešlo," vysvětlil.

Vydrží ještě několik let

Mostky propojují ulici Osmek s nejnavštěvo­vanější částí parku, ve které se nachází restaurace, altánek a je zde i příjemné posezení. I proto jejich technický stav prověřili odborníci.

„Lidé se nemusejí obávat toho, že by byly v havarijním stavu. Před časem zde byla provedena mimořádná mostní prohlídka, a ta zjistila, že ještě několik let vydrží," řekl šéf odboru majetku města Zdeněk Vojtášek.

Nové budou mít zábradlí

S výměnou mostů by se ale podle něj nemělo dlouho otálet.

„Dřevěné mostky, které mají funkci lávek pro pěší, jsou napadeny dřevokaznými houbami a hnilobou, a proto musejí být odstraněny. Na jejich místě se vybudují nové dřevěné konstrukce, tvarově stejné, jako ty stávající. Nové mostky budou doplněny o zábradlí a ložiska," upřesnil.

Odbor majetku už požádal o stanovisko také Povodí Moravy – konstrukce se totiž klene nad slepým ramenem Bečvy. „Jakmile bude stavba povolena, budeme řešit finance. Vzhledem ke stavu, jaký je, máme vyprojektované dva náhradní mostky a v současné době běží povolovací řízení," podotkl. Hrubý odhad je, že by se mohlo se stavbou začít buď v polovině letošního roku, nebo v tom příštím.