„V letošním roce jsme vydražili již více než 5500 položek movitého majetku, což je oproti loňsku o devatenáct procent více,“ říká soudní exekutor Tomáš Vrána.

Největší zájem bývá o elektrospotřebiče, jako jsou televize, kamery, DVD přehrávače nebo žehličky. Prodejní cena těchto věcí v dražbě bývá v porovnání s tou, která je běžná v obchodech, až o dvě třetiny nižší.

Větší zájem o dražby souvisí zřejmě s ekonomickou krizí. „Lidé se při nákupu dárků snaží ušetřit,“ vysvětluje mediální zástupce Vránovy kanceláře Robert Hladil.

Podle odhadů dosáhne letos počet exekucí v Česku sedm set tisíc, proto se v dražbách objevuje více věcí než v předchozích letech.

I když jde často o zboží takřka nové, lidé, kteří se dražby účastní, nemohou počítat s žádnou zárukou.

„Věc se prodává tak, jak leží a běží. Dražitel si předměty, o které má zájem, může předem prohlédnout a případná rizika pak nese on,“ upozorňuje mluvčí Exekutorské komory České republiky Monika Zajícová.

Prohlídka věcí začíná zpravidla aspoň hodinu před dražbou. V případě té nadcházející se zájemci budou moci na spotřebiče a další zboží podívat od 11.30, samotná dražba pak v hale v Čekyni začne ve 14 hodin.

„Lidé budou moci vybírat z pěti set položek, kromě nábytku, elektroniky a sportovního vybavení se budou dražit i například osobní automobily, terénní motorka nebo chopper,“ popsal Hladil.

„Podle zákona lze zabavený předmět vydražit ve chvíli, kdy usnesení o exekuci nabude právní moci,“ upřesňuje Zajícová.

„Praxe ale bývá taková, že teprve pokud dlužník měsíc či dva sám nijak nereaguje, například tak, že by navrhl splátkový kalendář, věc jde do dražby.“ O dražbách se lidé mohou dovědět na portálu Exekutorské komory www.portaldrazeb.cz.